Starożytni stosowali gimnastykę dla harmonijnego rozwoju ludzkiego ciała a także uznawali ją za metodę leczniczą w wielu schorzeniach. Dziś, gdy wypadek czy choroba zaburzą sprawność ruchową, rehabilitant pomaga pacjentowi dojść do zdrowia przez likwidację bólu i wzmacnianie mięśni. Specjalistyczne zabiegi przywracające funkcje ruchowe wykonuje Centrum Rehabilitacji Paulina Tęcza.

Kto potrzebuje rehabilitacji ortopedycznej?

W wyniku wypadków, chorób czy zmian zwyrodnieniowych układu kostnego lub mięśniowego dochodzi do dysfunkcji ruchowej. Rehabilitacja po zabiegach operacyjnych przywraca sprawność fizyczną. Jest koniecznym elementem rekonwalescencji u pacjentów z wadą wrodzoną lub rozwojową układu ruchu, chorujących na zapalenia czy chorobę nowotworową narządów układu ruchu, oraz mający niesprawny układ ruchu w następstwie zmian hormonalnych.

Forma i częstotliwość pomocy zależą od odbytych schorzeń i indywidualnej sytuacji pacjenta. Rehabilitant bierze pod uwagę możliwości, wiek pacjenta, jego ograniczenia, historię medyczną oraz rodzaj urazu lub schorzenia. Podstawą rehabilitacji ortopedycznej jest wykorzystanie ruchu jako środka leczniczego, który nie tylko wzmacnia mięśnie i kości, ale prowadzi do polepszenia ogólnej kondycji całego organizmu. W kinezyterapii zastosowanie mają: pionizacja i nauka chodzenia, ćwiczenia w wodzie, ogólnokondycyjne, gimnastyka poranna, etc.

Co oprócz kinezyterapii oferuje rehabilitant?

Kinezyterapię wspiera fizykoterapia, czyli leczenie za pomocą bodźców fizycznych. Wpływają one na narząd ruchu przeciwbólowo, przeciwzapalnie i przeciwobrzękowo. Przyspieszają procesy gojenia się tkanek w leczeniu następstw lekkich zmian pourazowych (skręcenia, przeciążenia w obrębie stawów, naderwania ścięgien, stłuczenia tkanek miękkich). Zalicza się tu takie zabiegi jak: krioterapia, elektroterapia, laseroterapia czy magnetoterapia. Gabinet rehabilitacji oferuje ćwiczenia funkcjonalne, które w szybki, skuteczny i bezpieczny sposób przywracają sprawność aparatu ruchu a także terapię manualną polegającą na odpowiednim uciskaniu przez doświadczonego specjalistę fizjoterapii wybranych miejsc na ciele.

Powszechnie znaną i cenioną metodą rehabilitacji przy dolegliwościach neurologicznych i ortopedycznych jest masaż, np. masaż z drenażem limfatycznym, klasyczny i inne. Szczególnie ciekawym jego rodzajem wykonywanym w Centrum Rehabilitacji Paulina Tęcza jest masaż bańką chińską. Przy jego pomocy można łatwo usunąć ból mięśni, napięcia wywołane złą postawą lub zbyt intensywnymi treningami oraz bóle wywołane uciskiem na nerw.