Badania przeprowadzone przez specjalistów są alarmujące i wyraźnie pokazują, że aż 10% populacji zmaga się z problemami, związanymi z nietrzymaniem moczu. Inkontynecja jest chorobą obejmującą nie tylko pewne dysfunkcje ciała, ale także psychiki. Walnie przyczynia się do spadku pewności siebie i bezpośrednio wpływa na relacje z otoczeniem. Co zwiększa ryzyko powstania intkontynencji, jakie są jej rodzaje i w jaki sposób sobie z nią poradzić?

Nietrzymanie moczu – przyczyny

Inkontynencja może pojawić się z wielu przyczyn, choć o wiele większe prawdopodobieństwo występuje u osób starszych. Nietrzymanie moczu związane jest także z porodem, a w zasadzie jego przebiegiem. Warto w tym miejscu zauważyć, iż cesarskie cięcie nie wyklucza możliwości pojawienia się tej choroby. Wśród czynników sprzyjających inkontynecji wyróżnić można także otyłość, związaną najczęściej z niezdrowym oraz siedzącym trybem życia. Nie bez znaczenia są również przebyte operacje chirurgiczne, a w szczególności te, które przeprowadzone zostały w okolicy miednicy mniejszej. Lekarze udowodnili również, że nietrzymanie moczu bezpośrednio związane jest z przewlekłymi chorobami układu oddechowe. Na inkontynencję zdecydowanie bardziej narażone są kobiety. Pojawia się zatem zasadnicze pytanie, w jaki sposób poradzić sobie z tą dolegliwością?

Niestety nie wymyślono jeszcze lekarstwa, które całkowicie eliminuje objawy. Jednakże można bardzo skutecznie je ograniczyć. Terapią, która przynosi najbardziej zadowalające rezultaty, jest rehabilitacja urologiczna. W tej kwestii zaufać należy jedynie najbardziej doświadczonym rehabilitantom. Zdecydowanie zalicza się do nich gabinet rehabilitacyjny Physio, który od lat zapewnia wszystkim zainteresowanym kompleksową i rzetelną pomoc w zakresie inkontynencji. Co jeszcze warto wiedzieć o nietrzymaniu moczu?

Inkontynencja – rodzaje

Bardzo często spotykanym rodzajem inkontynencji jest wysiłkowe nietrzymanie moczu. Pojawia się ono podczas podnoszenia nawet niewielkich ciężarów, przy wysiłku związanym z zajęciami sportowymi, czy nawet w momencie wchodzenia po schodach. Trzeba również wspomnieć o naglącym nietrzymaniu moczu, którego przyczyną jest tzw. pęcherz nadreaktywny. W ogromnej większości przypadków poszczególne objawy inkontynencji występują równocześnie. Mówi się wtedy o mieszanym nietrzymaniu moczu, czyli schorzeniu, w którym ma się do czynienia z wyciekiem moczu zarówno z powodu wysiłku fizycznego, jak i naglącej potrzeby.

Jako że objawy charakterystyczne są tylko dla konkretnej jednostki, specjaliści od rehabilitacji urologicznej indywidualnie dopasowują plan terapii do zaistniałej sytuacji. Nie można również nie wspomnieć o tym, że rehabilitacja urologiczna cechuje się nie tylko wysokim stopniem skuteczności, ale także jest zabiegiem całkowicie bezbolesnym.