W 2020 roku w Polsce liczba osób, które zachorowały na koronawirusa osiągnęła ponad 1,3 miliona. Coraz częściej podkreśla się, że nawet ozdrowieńcy, którzy przeszli chorobę bezobjawowo spotykają się z powikłaniami o różnorodnym charakterze. Rehabilitacja tych, których osobiście dotknęła pandemia Covid-19 wydaje się w tym kontekście koniecznością, umożliwiającą szybsze dojście do pełni zdrowia i wsparcie osłabionej odporności organizmu.

Niemal od początku lockdownu mówi się o tym, iż powikłania związane z wirusem Sars-Cov-2 są zdecydowanie poważniejsze od tych, które dotyczą zachorowań na grypę. Jedną z najczęstszych dolegliwości, z jaką borykają się ozdrowieńcy są zaburzenia ciśnienia krwi. Jego parametry charakteryzują się dużą zmiennością, która może być potencjalnie niebezpieczna dla życia człowieka. Równie wysoką częstotliwość przypisuje się ogólnemu osłabieniu organizmu, który zmęczony intensywną, wyniszczającą chorobą ma także problemy z wydolnością oddechową. Taki zespół objawów, połączony z potencjalnym, psychologicznym wyczerpaniem pacjenta wymaga specjalnie przygotowanego programu rehabilitacji.

Program rehabilitacji dla ozdrowieńców

Terapia zdrowotna osób, które przeszły koronawirusa zwraca szczególną uwagę na zasadę indywidualizacji, wielokrotnie podkreślaną w ogólnej myśli rehabilitacji. Ozdrowieńcy mogą pochodzić z różnych grup wiekowych, mogą cierpieć na różnorodne choroby współtowarzyszące – z tego powodu wszystkie zabiegi mające na celu poprawę stanu zdrowia powinny być dostosowane do każdego pacjenta. 

Ze względu na wpływ, jaki może posiadać Covid-19 na strukturę i pracę płuc w pierwszej kolejności poleca się tlenoterapię, ukierunkowaną na eliminację ewentualnej niewydolności oddechowej. Stanowi ona podstawowy punkt programu rehabilitacji i powinna zajmować w niej nadrzędne miejsce – jak twierdzi specjalista z Uzdrowiska Nałęczów.

Jak wspominano wcześniej, jednym z powikłań Covid-19 jest zmienność ciśnienia krwi. Środowisko, w którym przebiega leczenie jest jednym z czynników, które mogą wpływać na jego ustabilizowanie. Także szerokie grono ekspertów, lekarzy i terapeutów powinno skupić swoją uwagę na monitorowaniu pojawienia się ewentualnych zaburzeń w tym zakresie i im zapobiegać. Program rehabilitacji ozdrowieńców musi również zawierać profesjonalną rehabilitację kardiologiczną, ponieważ koronawirus jest w stanie w negatywny sposób oddziaływać na pracę serca. Zmniejszenie dolegliwości, które się z tym wiążą, jak i ogólne wzmocnienie organizmu powinny stanowić priorytet dla kadry medycznej.

Terapia psychologiczna

Trauma związana z długotrwałym odosobnieniem, samotnym przebywaniem w szpitalu czy kwarantanną domową może powodować nie tylko osłabienie nastroju, ale także objawy psychosomatyczne. Strach przed ponownym zachorowaniem generuje stres, który hamuje dochodzenie do pełni zdrowia. Z tego powodu rehabilitacja ozdrowieńców powinna obejmować nie tylko fizyczny aspekt zdrowia pacjentów, ale także i psychiczny. Zarówno indywidualne spotkania z psychologiem, jak i grupowe mogą w stanowczy sposób uprościć „powrót do normalności”. W celu uwolnienia się od negatywnych przeżyć warto też umożliwić uczestnikom programu wyzbycie się frustracji, jaka wiąże się z sytuacją pandemiczną.