Utrata zębów to jeszcze nie koniec świata, nowoczesna protetyka zębowa pozwala na trwałą i skuteczną poprawę uśmiechu nawet jeśli straciliśmy całość lub część uzębienia. Dostępnych jest wiele rodzajów protez zębowych, różnią się one między sobą ceną wyglądem oraz właściwościami. Jakie są rodzaje protez zębowych i które rozwiązanie będzie najlepsze? Sprawdź! 

Protezy ruchowe 

Pierwszym rodzajem protez zębowych są protezy ruchome. Pozwalają one na zdjęcie uzupełnienia, na przykład na czas wieczornej toalety albo na noc. Te protezy bardzo często wybierane są przez pacjentów i mogą one wykonywane być zarówno na całym łuku zębowym, jak i tylko na części.

Do protez ruchomych zaliczane są:

  • protezy akrylowe - protezy akrylowe są wykonane z tworzywa akrylowego, zazwyczaj stosowane są w przypadku protez całkowitych, które zakłada się przy całkowitej utracie zębów; Protezy takie są protezami śluzówkowymi, co oznacza, że podczas żucia pokarmu większość siły przenosi się na błonę śluzową, która wyściela wnętrze jamy ustnej - może to początkowo sprawiać pacjentowi problemy;
  • protezy szkieletowe - wykonane są ze stopów metali, które mają biokompatybilność ze wnętrzem jamy ustnej, dzięki temu siła żucia przenoszona jest także na zęby, a nie tylko na śluzówkę; Protezy szkieletowe są mniejsze i szybciej akceptowane przez pacjenta; 
  • protezy wykonane z tworzyw elastycznych, 
  • protezy wsparte na pozostałych zębach (overdenture),

Jak mówi nam protetyk z PrimaTech, tego rodzaju protezy z reguły są tańsze, a w razie dyskomfortu pacjent może początkowo wyciągać protezę, dopóki się do niej nie przyzwyczai. 

Protezy stałe 

Protezy stałe są rodzajem uzupełnienia zębów, tych protez pacjent nie jest w stanie usunąć samodzielnie i w razie takiej potrzeby, konieczna jest pomoc stomatologa. Protezy stałe mocowane są do elementów kostnych lub zębów pacjenta. 

Do protez stałych zalicza się: 

  • licówki, 
  • implanty
  • wkłady koronkowe, 
  • wkłady koronowo-korzeniowe, 
  • korony zębowe, 
  • mosty zębowe.

Korony i mosty protetyczne są stosowane w uzupełnieniu braku pojedynczego zęba, można je więc założyć na przykład w sytuacji, kiedy uszkodzeniu ulegnie jeden z zębów, ale reszta  jest w dobrym stanie.  Mostki mają anatomicznie jak najwierniej odwzorowywać pierwotną budowę zęba, wykonuje się je z porcelany, cyrkonu, stopów metali na podbudowie metalowej lub na podbudowie z tlenku cyrkonu albo z włókna szklanego. Licówki stosuje się do odbudowania jedynek, dwójek i trójek - są rodzajem nakładki, którą nakłada się na zęby w celu szybkiego poprawienia wyglądu. 

Wybór protezy zębowej powinien być wspólną decyzją pacjenta oraz stomatologa.