Regularna pielęgnacja skóry nie zawsze wystarcza. Nierzadko potrzebna jest wizyta u kosmetyczki czy lekarza medycyny estetycznej. Współcześnie wyróżnia się wiele rodzajów zabiegów kosmetycznych. Zabiegi na twarz, wybrane partie ciała, laserowe, dodatkowe czy tylko dla mężczyzn zapewniają kompleksowe leczenie i pielęgnację. Oto 3 najlepsze zabiegi na trądzik, problemy skórne i fotostarzenie.

Numer 1. Zabieg kwasami na skórę różnego typu

Do najczęstszych zabiegów wykonywanych w gabinetach kosmetycznych zaliczają się peelingi chemiczne (kwasami). Sprawdzają się zarówno przy cerach tłustych i trądzikowych, jak i przy starzejącej się skórze, pełnej przebarwień, blizn czy zmarszczek. Odpowiadają również za poprawę stanu skóry. Zazwyczaj kosmetolodzy stosują kwasy: migdałowe, pirogronowe (z mlekowymi), azelainowe (z salicylowymi) oraz glikolowe o odpowiednim stężeniu. Kwas salicylowy pochodzący z grupy beta-hydroksykwasów (BHA) zalecany jest przy trądziku czy stanach zapalnych skóry. Działa przy tym przeciwgrzybiczo i odkażająco. W stężeniu 1-2% używa się go na trądzik, a 10-20% w celu zmiękczenia naskórka. Stosuje się go poza tym na przebarwienia czy oznaki fotostarzenia. Z kolei kwas ferulowy jest dobry na zmarszczki. Można go znaleźć m.in. w ziarnach pszenicy czy nasionach lub liściach roślin. Wyrównuje koloryt skóry, odmładza skórę i działa antyrodnikowo. Występujący za to w trzcinie cukrowej kwas glikolowy działa w wielu obszarach. Dlatego też stosowany jest przez kosmetologów i dermatologów jako środek wygładzający, nawilżający i rozjaśniający zmiany skórne oraz niwelujący zmarszczki. Łatwo przenika też w skórę dzięki drobnym cząsteczkom. Ponadto przyczynia się do wytwarzania nowych włókien elastynowych i kolagenowych.

Numer 2. Sonoforeza, czyli masaż ultradźwiękowy

Do popularnych i sprawdzonych zabiegów kosmetycznych zalicza się sonoforeza. W profesjonalnym gabinecie kosmetycznym lub salonie medycyny estetycznej używa się w tym celu ultradźwięków. Tzw. masaż ultradźwiękowy pozwala na aplikację wartościowych składników np. witamin do najgłębszych warstw skórnych. Głównymi obszarami terapii ultradźwiękowej są: twarz, szyja i dekolt. Sonoforeza jest także zabiegiem na cellulit i może być przeprowadzana na udach czy pośladkach.

Lecznicze i pielęgnacyjne substancje wprowadzane są przez lekarza lub uprawnionego kosmetologa techniką mikromasażu. Substancje te wpływają korzystnie na poprawę ukrwienia naskórka oraz odnowę tkanek. Wykorzystywane w kosmetyce ultradźwięki stymulują włókna elastynowe, kolagenowe czy produkcję kwasu hialuronowego. Często kurację przeprowadza się po wykonaniu peelingu kawitacyjnego. Wskazaniami do jej zrealizowania są m.in. rozszerzone naczynka, przebarwienia, trądzik, utrata elastyczności skóry czy podrażnienia. Zaleca się wykonanie serii min. 5 zabiegów przeprowadzanych 2 x w tygodniu.

Numer 3. Wampirzy lifting, czyli kuracja osoczem bogatopłytkowym

Ostatnią propozycją jest „wampirzy lifting”. Tzw. PRP polega na zastosowaniu osocza bogatopłytkowego techniką iniekcji. Po pobraniu go z krwi pacjenta wstrzykuje się je w wybrane partie ciała. Jest to skuteczny sposób spłycania zmarszczek wokół oczu, czoła, nosa, ust, a nawet szyi czy dłoni. Terapia zalecana jest poza tym osobom dotkniętym łysieniem. Obejmuje kilka etapów. Pobraną krew pacjenta lekarz lub kosmetyczka umieszcza w próbówce, która zostaje poddana wirowaniu w specjalnym urządzeniu. Dzięki temu oddziela się osocze od reszty płytek (leukocytów i erytrocytów), a tak spreparowane, z dodatkiem substancji, za pomocą strzykawki wprowadzane jest bezpośrednio w skórę. W ten sposób dochodzi do aktywacji kolagenu i elastyny, które odpowiadają za młody wygląd skóry.

Często osocze bogatopłytkowe łączy się z laseroterapią.  Zastosowanie lasera dodatkowo wspomoże efekty leczenia. Usunie poza tym blizny czy rozstępy. Dobrze jest zatem zapoznać się z szeroką ofertą salonów kosmetycznych. Przed zapisaniem się na wizytę, warto zapoznać się z przeciwwskazaniami i zaleceniami lekarskimi.