Psychoanaliza — sposób na rozwiązanie skomplikowanych problemów emocjonalnych

Przywołując pojęcie psychoanalizy, nie można nie wspomnieć o twórcy teorii Zygmuncie Freudzie. Jego odkrycia i obserwacje pacjentów mają niebagatelny wpływ na kształt współczesnej psychologii. Wkład Freuda oraz kontynuatorów jego myśli, między innymi: Carla Gustava Junga, Jacques’a Lancana i Melanie Klein pozwolił zrozumieć naturę człowieka. Dziś psychoanaliza odnosi się także do takich dziedzin jak: literatura, sztuka, historia myśli oraz nauki.

Kiedy rozważyć psychoanalizę?

Psychoanaliza jest odpowiednia dla osób, które cierpią na depresję, a także dla tych, którzy w różnych okolicznościach i w różnym odstępie czasowym przeżywają te same trudne sytuacje. Objawy depresji to między innymi odczuwanie lęku, huśtawka nastrojów, gwałtowne reakcje, zaniżone poczucie własnej wartości, problemy ze snem, myśli samobójcze. Nie są one jednak spowodowane jakąś konkretną trudną sytuacją w życiu, a trudno jest samodzielnie odnaleźć ich właściwą przyczynę. Zaleca się ją również w leczeniu różnego typu nerwic oraz fobii. Jest skuteczną terapią w sytuacji, gdy konkretne błędne schematy są powtarzane wielokrotnie albo w przypadku odczuwania bólu somatycznego. W przypadku takich symptomów należy rozważyć skorzystanie z usług specjalistów w tej dziedzinie na przykład w Studio Psychoterapii i Treningu w Warszawie.

Na czym polega psychoanaliza?

To przede wszystkim dogłębny wgląd we wnętrze pacjenta oraz jego świat. Główny cel to przekonanie pacjenta o wpływie nieświadomych procesów psychicznych na jego zachowanie oraz samopoczucie. Dzięki temu możliwa jest w pełni świadoma praca nad zaburzonymi mechanizmami działaniami człowieka oraz krzywdzącymi wzorcami zachowania.

Jak wygląda psychoanaliza?

Terapia psychoanalityczna jest procesem intensywnym oraz długotrwałym. Spotkania z psychoanalitykiem odbywają się 4-5 razy w tygodniu na około 50 minut. Pozwala to na stworzenie więzi zaufania pomiędzy pacjentem a psychoanalitykiem, co jest bardzo istotne podczas tej formy pracy. Pacjent musi czuć się swobodnie oraz bezpiecznie, aby mógł się emocjonalnie otworzyć. W trakcie spotkania pacjent leży na kozetce, a analityk siedzi za nim, nie nawiązując kontaktu wzrokowego. Pozycja leżąca ułatwia skupienie się oraz opowiadanie wszystkiego, co przychodzi pacjentowi do głowy. Przekazane informacje analityk poddaje interpretacji, które osoba poddawana procesowi psychoanalizy może poprawiać, potwierdzać, uzupełniać lub odrzucać.

Aby leczenie psychoanalityczne przyniosło oczekiwane rezultaty, a pacjent na nowo mógł cieszyć się życiem, zazwyczaj trwa ono przez kilka lat.