Zdrowy, pełny i biały uśmiech to ogromny atut, który wpływa na to, jak jesteśmy odbierani przez otoczenie. Osoby, które mogą się nim pochwalić uważane są za atrakcyjniejsze od tych, które mają widoczne braki w uzębieniu. Mocne zęby to w dużej mierze dar od natury, jednak na ich wygląd mają wpływ także nasze nawyki higieniczne, żywieniowe i styl życia. Nie wystarczy tylko pamiętać o codziennym myciu zębów, by zachować je w dobrej kondycji przez lata. Konieczna jest stała współpraca z dobrym dentystą i cykliczne wdrażanie zabiegów z zakresu stomatologii zachowawczej. Do takich właśnie należą skaling i piaskowanie zębów. Za jaki efekt odpowiada każdy z nich?

Skaling zębów – na czym polega?

Skaling to najskuteczniejsza metoda usuwania twardych złogów nazębnych, które określa się mianem kamienia nazębnego. W jaki sposób powstaje on na zębach?  Na uzębieniu tworzy się białkowa błona, na której osadza się płytka zbudowana z resztek jedzenia, drobnoustrojów i złuszczonego naskórka. Całkowita eliminacja tej płytki jest trudna przy codziennym szczotkowaniu zębów, dlatego też z czasem ulega ona mineralizacji. Efektem tego procesu jest wytworzenie ciemnego i twardego kamienia, który gromadzi się nie tylko na zębach, ale też w szczelinach zębowych. Wygląda on nieestetycznie, a w dodatku wpływa negatywnie na zdrowie jamy ustnej.

Jak informuje specjalista z gabinetu stomatologicznego „Fam Medica” - kamień nazębny usuwany jest przez dentystę różnymi sposobami. Zwykle stosuje się w tym celu technikę mechaniczną lub ultradźwiękową. Zabieg jest nieinwazyjny, bezbolesny i w pełni bezpieczny dla pacjenta. Wyróżnia się skaling naddziąsłowy i poddziąsłowy. Ten pierwszy polega na usunięciu kamienia nazębnego z powierzchni korony zęba, natomiast ten drugi skupia się na eliminacji kamienia, który zaczął już osadzać się pod powierzchnią dziąseł. W trakcie skalingu poddziąsłowego pacjent może odczuwać delikatny dyskomfort, zwłaszcza jeśli boryka się z nadwrażliwością dziąseł.

Piaskowanie zębów – co to takiego?

Piaskowanie zębów stanowi uzupełnienie skalingu. Pomaga ono w usunięciu resztek kamienia nazębnego i przebarwień. Efektem piaskowania są gładkie i lśniące zęby. Jak wygląda taki zabieg? Uzębienie czyszczone jest przy pomocy specjalnej piaskarki, która pod ciśnieniem rozpyla w jamie ustnej drobno zmielony proszek. Wraz wodą dociera on do najbardziej trudno dostępnych miejsc. Piaskowanie zębów to zabieg prosty, szybki i niewymagający uprzedniego przygotowania pacjenta.

Po przeprowadzeniu skalingu i piaskowania należy przez 3 godziny powstrzymać się od jedzenia, picia barwiących zęby napojów oraz palenia papierosów. Wymienione zabiegi stomatologii zachowawczej należy wykonywać przynajmniej raz w roku. W przypadku nałogowych palaczy dobrze powtarzać je co kilka miesięcy.