Każdy z nas marzy o pięknym, śnieżnobiałym uśmiechu, takim jak prezentują okładki gazet i promują największe światowe gwiazdy telewizji, muzyki czy filmu. Piękne zęby są przede wszystkim zdrowe i zadbane, do czego przyczynia się codzienna pielęgnacja i regularne profilaktyczne wizyty w gabinetach stomatologicznych. Wybielanie to kolejny etap. Jak wybrać skuteczną metodę spośród wielu oferowanych obecnie na rynku? Czym charakteryzuje się wybielanie laserowe? Jakie zalety ma stosowanie nakładek?

Krok pierwszy: profilaktyka

Stara i znana wszystkim zasada, która znajduje odniesienie w wielu dziedzinach życia, nie tylko w medycynie mówi, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Tak samo jest w przypadku dbania o zęby. Odpowiednia higiena jamy ustnej oraz profilaktyka stomatologiczna ma na celu zapobieganie powstawaniu wielu chorób zarówno zębów, jak i przyzębia, np. parodontozy. Codzienna pielęgnacja to walka z płytką nazębną, która po pewnym czasie ulega mineralizacji. Efekt: tworzenie się kamienia nazębnego. A jeśli kamień, to stany zapalne dziąseł, krwawienie, możliwe obniżenie linii dziąseł i ruchomość zębów skutkująca ich utratą. Dlatego tak istotne znaczenie mają wszystkie zabiegi profilaktyczne, takie jak skaling czy piaskowanie, których zadaniem jest usunięcie przebarwień, osadów i kamienia. Jak mówią specjaliści z NovoDental, czynności te są zazwyczaj wstępem do rozpoczęcia procesu wybielania zębów.

Wybielanie nakładkowe

Jedną ze skutecznych metod wybielania zębów jest stosowanie nakładek. W laboratorium tworzy się indywidualnie dobrane szyny na podstawie wycisku szczęki i żuchwy ze specjalnie wyprofilowanymi zagłębieniami, w których umieszcza się żel wybielający. Podczas pierwszej wizyty pacjent dostaje od stomatologa zestaw materiałów niezbędny do wykonywania zabiegu w domu. Nakładki z żelem stosuje się przed snem, pozostawiając je na zębach przez całą noc. Dla uzyskania oczekiwanych efektów należy regularnie, czyli codziennie powtarzać proces. Mimo iż  terapia jest wykonywana w domu, monitorowana powinna być przez specjalistę, podczas wizyt kontrolnych. Czas jej trwania to około 2-4 tygodnie. Wybielanie nakładkowe sprawia, że zęby mogą stać się jaśniejsze o kilka odcieni. Skuteczność metody potwierdza długotrwały efekt zabiegu, utrzymujący się nawet 3 lata. Oczywiście, podczas procesu wybielania konieczne jest stosowanie odpowiedniej diety, zwanej przez specjalistów białą, czyli pozbawioną produktów barwiących, kawy, herbaty czy czerwonego wina.

Czym charakteryzuje się wybielanie laserowe?

Pierwszym etapem wybielania laserowego jest nałożenie na dziąsła ochronnego żelu, utwardzanego przy pomocy lampy halogenowej. Następnie na zęby nakłada się preparat wybielający. Jego naświetlanie za pomocą lasera diodowego lub specjalnej lampy powoduje aktywację zawartych w nim substancji. Wybielanie odbywa się poprzez rozpad nadtlenku wodoru na wodę i tlen. Metoda ta cieszy się rosnąca popularnością ze względu na to, iż bielsze zęby uzyskuje się tuż po wyjściu z gabinetu, a efekt może utrzymywać się przez długi czas. Dodatkowo specjaliści z NovoDental podkreślają bezpieczeństwo laserowego wybielania, które nie powoduje nadwrażliwości zębów.