Przepuklina jest jednym z często występujących problemów u dzieci. Polega ona na wystawaniu jednej lub kilku warstw jelita przez otwory w mięśniach i tkankach. W niektórych przypadkach konieczna jest operacja, która pozwala na powrót do codziennego funkcjonowania. Warto wiedzieć, jakie objawy sygnalizują występowanie przepukliny, jakie są jej przyczyny oraz kiedy zgłosić się do specjalisty, chirurg dziecięcej Magdaleny Czernic.

Czym jest przepuklina?

Przepuklina to stan, w którym narządy wewnętrzne wysuwają się przez naturalne otwory w mięśniach i tkankach, które je trzymają na swoim miejscu. Najczęściej występują w okolicach brzucha (np. przepuklina pachwinowa, przepuklina pępkowa, przepuklina udowa, przepuklina kresy białej) i kręgosłupa. Przepuklina jest często spowodowana osłabieniem mięśni oraz tkanek, co może być spowodowane czynnikami, takimi jak – starzenie się, ciąża, otyłość, ciężka praca fizyczna lub urazy. Tutaj można mówić o przepuklinie nabytej. Oprócz tego istnieją również przepukliny wrodzone, czyli powstające jeszcze w trakcie życia płodowego. Zazwyczaj jest to przepuklina pępkowa, która w większości przypadków jest widoczna od razu po urodzeniu. Przepuklina może być bezbolesna, ale w wielu przypadkach powoduje ból oraz dyskomfort i utrudnia codzienne funkcjonowanie.

Jakie objawy są charakterystyczne dla przepukliny?

Jednym z najbardziej charakterystycznych objawów umożliwiających rozpoznanie przepukliny, jest guz widoczny przez skórę. Należy jednak podkreślić, że guz nie zawsze będzie dostrzegalny, dlatego warto zwrócić uwagę na inne objawy. Jako najczęstsze symptomy towarzyszące przepuklinie, z którymi pacjenci zgłaszają się do chirurg dziecięcej Magdaleny Czernic prowadzącej prywatną praktykę w Sochaczewie, można wymienić:

  • ból i dyskomfort nasilające się podczas kaszlu, kichania czy wysiłku fizycznego,

  • uczucie „ciągnięcia” w miejscu przepukliny,

  • wzdęcia i niestrawność,

  • uczucie ciężkości w okolicach brzucha.

Chociaż u dzieci zdarza się, że przepuklina zanika samoistnie, w przypadku zauważenia jej objawów należy zgłosić się do fachowców, takich jak chirurg dziecięcy Magdalena Czernic, która postawi dokładną diagnozę.

Operacja przepukliny u dzieci – co warto wiedzieć?

Często jedynym skutecznym sposobem na pozbycie się przepukliny jest usunięcie jej w sposób chirurgiczny. Operacja przepukliny u dzieci jest zabiegiem chirurgicznym polegającym na naprawie uszkodzonych tkanek, które spowodowały przemieszczenie się narządów. W każdym przypadku decyzja o operacji jest podejmowana przez lekarz Magdalenę Czernic na podstawie wyników badań i objawów dziecka. Zazwyczaj zabieg jest wykonywany w znieczuleniu ogólnym i trwa około 1-2 godzin. Po operacji dziecko potrzebuje kilku dni na powrót do pełnej aktywności. Należy pamiętać, że wczesne wykrycie i leczenie przepukliny u dzieci może pomóc uniknąć powikłań oraz przyspieszyć proces powrotu do zdrowia.