Codzienna i regularna higiena jamy ustnej jest podstawowym elementem w zachowaniu zdrowych zębów. Dokładne szczotkowanie oraz nitkowanie to nie wszystko. Należy pamiętać o wizytach w gabinecie stomatologicznym co najmniej raz na pół roku. Uzupełnieniem przeglądu może być usunięcie kamienia nazębnego wraz z zabiegiem piaskowania zębów, co pozwoli na dłuższe cieszenie się śnieżnobiałym uśmiechem.

Na czym polega piaskowanie w stomatologii?

Jest to zabieg zaliczany do metod profilaktyki stomatologicznej. Za pomocą strumienia wody pod ciśnieniem wraz z drobinami czyszczącymi, czyli piaskiem dentystycznym, usuwa się przebarwienia, osad oraz pozostałości kamienia nazębnego. W ten sposób czyszczona jest cała widoczna powierzchnia każdego zęba pacjenta. Tego typu metoda pozwala na dotarcie do trudno dostępnych miejsc, których na co dzień nie da się wyczyścić szczoteczką manualną, soniczną lub elektryczną. Najczęściej stosuje się ją jako przygotowanie do procesu wybielania lub jako uzupełnienie skalingu, czyli usuwania osadu nazębnego. Bardzo często piaskowanie jest jednym z elementów kompleksowej higienizacji jamy ustnej w gabinecie stomatologicznym, po którym następuje fluoryzacja.

Wskutek zbiegu zęby odzyskują naturalną barwę. Nie wpływa on negatywnie na szkliwo, jeśli został przeprowadzony profesjonalne i w odpowiednim odstępie czasowym. W ciągu roku nie należy przekraczać liczby trzech sesji.

Wskazania do zabiegu piaskowania

Na zwiększone prawdopodobieństwo osadzania się kamienia nazębnego są narażone szczególnie osoby palące papierosy, pijące duże ilości kawy lub herbaty, a także noszące aparat ortodontyczny. Ponadto tego rodzaju zabieg jest korzystny dla posiadaczy stłoczonych zębów, czyli ciasno osadzonych względem siebie w jamie ustnej. Ta grupa pacjentów tym bardziej powinna poddawać się piaskowaniu u dentysty co kilka miesięcy, aby zapobiegać rozwojowi próchnicy, a także chorobom dziąseł. Wielu stomatologów oferuje taką usługę, między innymi gabinet Stomatologia Wodecki, który znajduje się na terenie Jastrzębia-Zdroju.

Nie jest to bolesny sposób oczyszczania i trwa około 20 minut. Większy dyskomfort będą odczuwać właściciele wrażliwych dziąseł. Nieco uciążliwy może być także słony posmak pozostający w ustach po zabiegu, spowodowany wykorzystaniem piasku dentystycznego.

Postępowanie po piaskowaniu

Przede wszystkim przez pierwsze trzy godziny należy unikać wszelkich produktów barwiących, takich jak: kawa, herbata, wino oraz papierosy, ponieważ uzębienie jest bardziej narażone na przebarwienia. Niewskazane są także słodkie, jak również kwaśne potrawy ze względu na wzmożoną wrażliwość zębów. Po zabiegu znacznie lepsze efekty daje stosowanie past wybielających. Ponadto nie można zapominać o podstawowej higienie, czyli szczotkowaniu przez 2-3 minuty oraz korzystania z płynów do płukania jamy ustnej.