Kleszcze to malutkie pasożyty, które potrafią wyrządzić naprawdę dużo szkody. Przenoszą groźne choroby, dlatego trzeba ich bezwzględnie unikać. Jak zawsze, najważniejsze jest zapobieganie. Co więc zrobić, by spacer do lasu nie wiązał się z niebezpieczeństwem? Jak chronić się przed kleszczami? Sprawdź skuteczne sposoby. Dowiedz się też, co zrobić w przypadku ukłucia przez kleszcza i jak szybko go usunąć.

Jak się chronić przed kleszczami?

Wraz z piękną pogodą zaczyna się niestety także sezon na kleszcze. Na pasożyty te można się natknąć nawet we własnym ogrodzie. Są ona niebezpieczne zarówno dla ludzi, jak i dla naszych zwierząt domowych, gdyż wskutek ukąszenia może dojść do zarażenia się różnymi chorobami.

Jakie choroby przenoszą kleszcze? Otóż m.in. boreliozę czy odkleszczowe zapalenie mózgu, które mogą prowadzić do wielu powikłań, a nawet zagrażać życiu. Problematyczny też jest fakt, że ukłucie przez kleszcza nie boli, przez co jest niewyczuwalne. Jak więc się chronić przed tymi pasożytami? Należy przestrzegać kilku podstawowych zasad.

1. Unikaj przebywania w wysokiej trawie

Najwięcej kleszczy jest tam, gdzie są wysokie trawy i zarośla, a więc na łąkach, w lasach, przy brzegach rzek, ale też w miejskich parkach. Najlepiej więc w miarę możliwości unikać takich miejsc. Nie oznacza to jednak, że masz zupełnie ich nie odwiedzać. Trzeba po prostu być uważnym i stosować odpowiednie środki ochrony. Jeśli więc wybierasz się na spacer do lasu czy na piknik, dobrze się do tego przygotuj.

2. Noś odpowiednie ubrania

Wybierając się np. do lasu, należy założyć spodnie z długimi nogawkami oraz bluzkę/bluzę z długimi rękawami. Warto wybrać też buty za kostkę. Świetnie sprawdzą się tutaj np. kalosze. Innym rozwiązaniem jest włożenie nogawek spodni do skarpetek.

Najlepiej wybierać też ubrania w jasnych kolorach. Dlaczego? Po pierwsze, to intensywne barwy najbardziej przyciągają owady, a po drugie, na jasnych ubraniach łatwiej jest po prostu zauważyć czarnego kleszcza. Ważne jest też, by nie zapomnieć o nakryciu głowy w postaci czapki z daszkiem lub kapelusza.

3. Stosuj preparaty na kleszcze

Zastanawiasz się, co odstrasza kleszcza? Otóż na rynku jest dostępnych wiele środków, które skutecznie odstraszają kleszcze i inne owady. Można je kupić przede wszystkim w każdej aptece. Należy jednak stosować je z rozsądkiem. Zawsze należy dokładnie przeczytać ulotkę. Trzeba sprawdzić, jak prawidłowo użytkować dany preparat, czyli np. na które części ciała można go aplikować, od jakiego wieku można go stosować czy jak często można z niego korzystać.

Możesz też samodzielnie zrobić preparat na kleszcze. Pamiętaj jednak, że działanie środków, które są na bazie naturalnych olejków, jest mniejsze i dużo mniej trwałe.

Jak stosować preparaty na kleszcze? Oto kilka porad:

  • Nakładaj je tylko na odsłonięte części ciała. Nie stosuj ich na skórę pod ubraniem.
  • Nie rozpylaj preparatu bezpośrednio na twarz. W ten sposób unikniesz dostania się środka do oczu.
  • Nie stosuj preparatu na podrażnioną skórę, rany czy skaleczenia.
  • Nie rozpylaj środka na owady w zamkniętych pomieszczeniach. Unikniesz wtedy jego wdychania.
  • Nie nakładaj specyfiku od razu na skórę dziecka. Zawsze najpierw na swoje dłonie.
  • Uważaj, by dziecko nie wzięło do buzi np. nasmarowanej rączki.
  • Nie rozpylaj w pobliżu żywności.

4. Dokładnie oglądaj swoją skórę

Po powrocie z łona natury trzeba zawsze dokładnie obejrzeć całe ciało. Kleszcze są małe i zanim znajdą wymarzone dla siebie miejsce do ukłucia, przemieszczają się po skórze i ubraniu. Sprawdź więc, czy nie masz na sobie jakiegoś niechcianego towarzysza.

Kleszcze najbardziej lubią miejsca ciepłe, wilgotne, z cienką skórą i przeróżne szczeliny. Zwróć więc szczególną uwagę na:

  • pachy,
  • zagłębienie pod kolanem,
  • pachwiny,
  • pępek i brzuch,
  • miejsca wokół piersi,
  • okolice małżowiny uszu i za uszami,
  • skórę głowy, zwłaszcza linię włosów i przedziałek.

Jak usunąć kleszcza?

Co musisz zrobić, gdy znajdziesz na swojej skórze kleszcza, który już się do niej przyssał? Przede wszystkim nie panikuj, ale działaj szybko. Im szybciej go usuniesz, tym mniejsze prawdopodobieństwo zarażenia boreliozą. Najlepiej zrobić to do 24 godzin.

Zatem, jak wyciągać kleszcza? Możesz to zrobić samodzielnie. W aptekach są specjalne urządzenia do usuwania kleszczy, jednak równie dobrze możesz posłużyć się pęsetą. Złap nią kleszcza jak najbliżej skóry i pod kątem prostym, spokojnie ciągnij go ku górze. Stopniowo zwiększaj siłę, aż pozbędziesz się pasożyta. Jeśli za pierwszym razem Ci się nie uda, nie denerwuj się tylko ponów próbę.

Następnie trzeba odkazić skórę w miejscu ukłucia. Możesz to zrobić 70% alkoholem lub jodyną. Na koniec umyj dokładnie ręce i zdezynfekuj pęsetę.

Jeśli kleszcz jest w miejscu, którego nie jesteś w stanie samodzielnie dosięgnąć, poproś kogoś o pomoc. Możesz też zgłosić się do lekarza POZ lub odwiedzić nocną i weekendową pomoc lekarską.

Poznaj też najlepsze domowe sposoby na komary.