Pomiar siły ścisku dłoni za pomocą dynamometra medycznego jest prostym badaniem, które ma na celu wczesną diagnozę chorób o rożnym podłożu, a także pozwala ocenić postępy pacjenta w trakcie rehabilitacji. Monitorowanie osoby poddawanej leczeniu powinno odbywać się na tym samym siłomierzu. Urządzenie to ma kształt dopasowany do dłoni. Sprawdź, co warto wiedzieć  na ten temat i poznaj ofertę firmy Labor, zajmującej się sprzedażą i naprawą takich sprzętów.

Charakterystyka ręcznych siłomierzy medycznych

W dzisiejszych czasach można zaobserwować nieustanny rozwój medycyny, która oferuje pacjentom coraz to nowsze metody diagnostyczne i lecznicze. Jednakże dla pełnego obrazu rozwijającej się choroby, warto wykonać kompleksowy pakiet badań. Jednym ze sposobów wspomagających zidentyfikowanie choroby jest pomiar siły ścisku dłoni, które jest bardzo proste w wykonaniu. Ponadto, użycie medycznego siłomierza ręcznego oferowanego przez Zakład Naprawczy Aparatury Laboratoryjnej i Medycznej Labor pozwala na monitorowanie i ścisłe kontrolowanie postępów leczenia oraz rehabilitacji chorych, cierpiących z powodu różnorodnych schorzeń, jak np. po udarze czy wypadku, a także osób wybudzonych ze śpiączki. Co więcej, nadmierna utrata siły mięśniowej u osób starszych często jest zwiastunem różnych chorób neurologicznych i układu krążenia.

Element pomiarowy dynamometra medycznego jest specjalnie ukształtowany, w taki sposób, aby pasował do dłoni pacjenta i umożliwiał jego bezproblemowe ściśnięcie oraz odczytanie pomiaru. Bardzo ważne jest, aby pomiar siły mięśni rąk za pomocą dynamometru ręcznego był wykonany zawsze w tych samych warunkach i tym samym urządzeniem, jeśli ma służyć do analizy porównawczej. Jednostką pomiarową jest kilogram (kg) lub funt (lbf). Dla określonych przedziałów wiekowych powstały przedziały norm siłowych, którymi kierują się osoby wykonujące badanie. Sam pomiar jest bardzo prosty i szybki, dlatego też dynamometr przenośny, może być używany w wielu różnych placówkach medycznych.

Co jeszcze warto wiedzieć o siłomierzach ręcznych i ich naprawie?

Ze względu na budowę wyróżnia się dynamometr medyczny sprężynowy i pierścieniowy. Oba modele posiadają w sobie elementy wykonane z metalu i wysokiej jakości tworzywa sztucznego. Mogą być wyposażone w cyfrowy wyświetlacz. Układ pomiarowy może być oparty na czujniku tensometrycznym. Jak każde urządzenie o przeznaczeniu medycznym, siłomierze również mogą ulec awarii. Powinny być również poddawane okresowym przeglądom mającym na celu sprawdzenie stanu technicznego i sprawności urządzenia. Naprawą oraz sprzedażą dynamometrów medycznych i innych urządzeń, jak twardościomierze zajmuje się doświadczony Zakład Naprawczy Aparatury Laboratoryjnej i Medycznej Labor z  Bielska-Białej na terenie województwa śląskiego. Przedmiotem działalności tej firmy jest również naprawa oraz renowacja aparatury laboratoryjnej, medycznej, a także przemysłowej.