Sterylizacja zwierząt domowych – dlaczego warto się na nią zdecydować?

Materiał partnera
2020-01-30

Właściciele psów i kotów coraz chętniej poddają swoich pupili kastracji. W wielu placówkach weterynaryjnych organizowane są nawet akcje, które umożliwiają wykonanie zabiegów sterylizacyjnych po promocyjnej cenie, co jest dużą ulgą dla mniej zamożnych klientów. Sterylizacja zwierząt domowych jest nie tylko w pełni bezpieczna dla naszych czworonożnych przyjaciół, ale też chroni ich przed wieloma chorobami. Jakie są zalety kastracji?

Sterylizacja a kastracja

Terminy „kastracja” i  „sterylizacja” używane są często zamiennie, choć – z fachowego punktu widzenia- opisują dwa różne zabiegi prowadzące do tego samego skutku – braku możliwości rozmnażania się zwierząt domowych. Kastracja polega na wycięciu gonad u samców oraz gonad i macicy u samic, natomiast sterylizacja obejmuje podwiązanie lub przecięcie jajowodów bądź nasieniowodów. O charakterze zabiegu decyduje weterynarz, jednak ze względu na liczne zalety, to właśnie kastracja zwierząt domowych zalecana jest najczęściej. Jakie korzyści płyną z przeprowadzenia tego zabiegu?

Ograniczenie niekontrolowanego rozrodu zwierząt domowych

I suczki, i kotki każdego roku mogą wydać na świat liczne potomstwo. Nawet, jeśli znajdziemy nowy dom dla kilku zwierząt, cykliczne poszukiwania odpowiednich opiekunów mogą okazać się niezwykle trudne. Ponadto nigdy nie mamy pewności, czy będą oni w stanie zapewnić zwierzętom dożywotnią opiekę. Oddanie kociąt lub szczeniąt do schroniska również nie jest dobrym rozwiązaniem. Ośrodki tego typu są często przepełnione. Warto zwrócić też uwagę na to, ile zwierząt żyje dziko, jest zwyczajnie bezdomnych. Decydując się na kastrację swojego pupila przyczyniamy się do ograniczenia niekontrolowanego rozrodu zwierząt domowych, co ma aspekt wyłącznie pozytywny.

Ochrona przed rozwojem nowotworu

Jak informuje specjalista z gabinetu weterynaryjnego „Amiculus” – kastracja zwierząt domowych pozwala uchronić je przed chorobami nowotworowymi układu rozrodczego. Przeprowadzenie zabiegu skutecznie zapobiega wystąpienia ropomacicza u suczek i kotek. Chroni je także przed ciążą urojoną, której objawy są podobne do ciąży fizjologicznej. Ma to niekorzystny wpływ na psychikę zwierzęcia. Kastracja psa i kocura zapobiega z kolei rozwojowi nowotworu prostaty. Badania wykazały też, że u zwierząt domowych, które zostały poddane sterylizacji,  znacznie spada ryzyko wystąpienia przepukliny. Kastracja pupila wiąże się również z dużymi oszczędnościami. Kwota, którą płacimy za zabieg, jest nieporównywalnie niższa niż koszty leczenia jednej z wymienionych wyżej chorób. Nie mówiąc już o cierpieniu zwierząt, któremu możemy zapobiec już zawczasu. Warto wspomnieć, że cenieni specjaliści często organizują w swoich gabinetach weterynaryjnych akcje, dzięki którym zabieg kastracji wykonać można w bardzo atrakcyjnej cenie. Jednym z takich właśnie przedsięwzięć jest Akcja Sterylizacji, która w warszawskiej Przychodni Amiculus startuje od 1 marca.

Wady kastracji zwierząt domowych

Jednym z niepożądanych objawów kastracji zwierząt domowych jest zwiększenie się ich masy ciała. Problem ten można jednak zniwelować stosując pełnowartościową i dobrze zbilansowaną dietę. Na rynku dostępne są nawet specjalne karmy dla psów i kotów po kastracji. Dostarczają one pupilom niezbędnych składników odżywczych i chronią przed tyciem. Możliwym następstwem sterylizacji jest również nietrzymanie moczu, szczególnie u starszych suczek, które można skutecznie kontrolować farmakologicznie. Mimo że zabieg kastracji nie jest pozbawiony wad, rozwiązuje szereg problemów, zarówno zdrowotnych, jak i społecznych. Wszystko przemawia więc za tym, by udać się z pupilem do dobrego weterynarza celem sterylizacji.

Opracowanie artykułu:

Amiculus Przychodnia weterynaryjna

ul. Pancera 6a, 03-187 Warszawa Białołęka, mazowieckie
e-mail
www
telefon