Terapia manualna to metoda fizjoterapii, która wspomaga leczenie schorzeń narządów ruchu ze szczególnym uwzględnieniem chorób kręgosłupa i zwyrodnień stawów. Jak wskazuje ekspert z Fizjomed wyspecjalizowane techniki lecznicze są wykorzystywane w ortopedii, rehabilitacji, reumatologii oraz neurologii. Sprawdźmy, jakie efekty można uzyskać dzięki terapii połączonej z mobilizacją i manipulacją stawową.

Na czym polega terapia manualna?

Terapia manipulacyjna opiera się na szczegółowym badaniu pacjenta, a następnie leczeniu manualnym. Fizjoterapeuta z Fizjomed zaznacza, że postępowanie obejmuje pracę ze wszystkimi stawami, mięśniami oraz więzadłami, a wśród praktykowanych technik leczniczych wyróżnia się m.in. terapię tkanek miękkich i nerwowo-mięśniową, mobilizacje bierne i czynne stawów, oraz specjalistyczne ćwiczenia.

Celem zabiegów jest przywrócenie właściwej ruchomości połączeń kości oraz wyeliminowanie dolegliwości bólowych. Poprzez uciska różnych punktów na ciele i zastosowanie odpowiednich technik docieramy do tkliwych miejsc i przywracamy równowagę mięśniową. Terapia manualna jest szczególnie pomocna w leczeniu stawów, które utraciły właściwą ruchomość i zakres ruchu. Naszym celem jest zmniejszenie napięcia mięśniowego oraz poprawa elastyczności stawów, tak aby pacjent mógł poruszać się bez bólu

– mówi specjalista z Fizjomed.

Terapia manualna – jakie korzyści przynosi?

W terapii manipulacyjnej fizjoterapeuta opracowuje proces leczenia, który odpowiada indywidualnym potrzebom pacjenta. Z doświadczeń specjalisty z Fizjomed wynika, że najszybsze efekty można uzyskać przy przeciążeniach tkanek i stawów, oraz leczeniu stanów pooperacyjnych. W zależności od problemu terapeuta wykonuje masaże, rozciąganie, neuromobilizację czy terapię punktów spustowych. Już po kilku zabiegach pacjent odczuwa zmniejszone napięcie mięśni i ma wyraźnie zwiększony zakres ruchu. Osiągnięcie satysfakcjonujących rezultatów jest w pełni uzależnione od regularności wykonywania zabiegów.