Osoby z tzw. problemami jedzenia wymagają odpowiedniego leczenia w formie terapii dopasowanej do charakterystyki ich dolegliwości. Zaburzenia odżywiania mogą się bowiem ujawniać w różnych postaciach. Najczęściej jest to kompulsywne objadanie się lub anoreksja i bulimia, ale nie tylko. Dlaczego i kiedy warto postawić na terapię psychologiczną dla osób z zaburzeniami odżywiania?

Czy terapia jest zawsze dobierana indywidualnie?

Każdy, kto boryka się z zaburzeniami odżywiania, powinien otrzymać profesjonalną pomoc. Ze względu na wiele zróżnicowanych powodów oraz objawów takich dolegliwości, psychoterapia musi być dopasowana indywidualnie do każdego pacjenta. Pod uwagę brany jest jego wiek, typ zaburzenia zdiagnozowany przez specjalistę, a także czas trwania. W przypadku osób niepełnoletnich wywiad zbierany jest także od rodziców.

Psychoterapia dla osób z problemami jedzenia może być realizowana zarówno indywidualnie, rodzinnie jak i grupowo. Ambulatorium Terapii Zaburzeń Odżywiania to miejsce, w którym zajęcia dopasowywane są indywidualnie do każdego z pacjentów, co pozwala uzyskać wysoką efektywność i widoczne rezultaty leczenia. Kiedy jednak dokładnie tego typu terapię należy podjąć i jakie są najczęstsze objawy poszczególnych zaburzeń odżywiania?

Kiedy udać się na terapię dla osób z problemami jedzenia?

Anoreksja i bulimia to jedne z najczęstszych zaburzeń odżywiania. Ograniczanie ilości przyjmowanego pożywienia w celu utrzymania bardzo niskiej wagi lub dążenie do skrajnie niskiej masy ciała to główny objaw pierwszego z zaburzeń. Zaburzony obraz własnej sylwetki sprawia, że pacjent dąży do jej poprawy również poprzez wycieńczające ćwiczenia fizyczne. W przypadku bulimii występującym napadom objadania towarzyszy chęć pozbycia się spożytego pokarmu poprzez powodowanie wymiotów lub np. stosowanie środków przeczyszczających.

Terapia zaburzeń odżywiania pomaga uporać się zarówno z anoreksją, jak i bulimią. Jest ona także rozwiązaniem dla osób cierpiących na nadwagę lub otyłość. Ich bezpośrednią przyczyną może być np. kompulsywne objadanie się. Gwałtowne spożywanie sporej ilości pokarmów to również tzw. problem jedzenia. Również i przy takich objawach należy skorzystać z pomocy specjalistów, z którymi uda się ustalić poprawne nawyki żywieniowe, ale też zmienić dotychczasowe funkcjonowanie i nastawienie do własnej osoby.