Zaburzenia mowy mogą występować zarówno u dzieci, jak i osób dorosłych. Ich przyczyny są zróżnicowane – począwszy od problemów na tle psychiatrycznym czy neurologicznym, na dolegliwościach związanych z aparatem mowy kończąc. Niezależnie od charakterystyki występujących u pacjenta zaburzeń możliwe jest ich leczenie przez logopedę. W jaki sposób przeprowadza się terapię w tym wypadku?

Jakie są najczęstsze rodzaje zaburzeń mowy?

Choć zdiagnozowanych i opisanych typów zaburzeń mowy jest sporo, to do najczęściej spotykanych wśród pacjentów w różnym wieku zalicza się kilkanaście rodzajów. To przede wszystkim seplenienie, jąkanie się oraz zaburzenia artykulacji poszczególnych spółgłosek w wyniku dyzartrii. Często występującym i poważnym problemem jest też mutyzm. Może być on wybiórczy – ma to miejsce w momencie, gdy pacjent komunikuje się werbalnie jedynie w określonych sytuacjach. Do najpowszechniejszych zaburzeń mowy zalicza się również reranie.

Nieprawidłowości w zakresie rotacyzmu mogą być bardzo zróżnicowane. Ich właściwe określenie i dopasowanie terapii to zadanie dla logopedy. Dobrą decyzją będzie udanie się do sprawdzonego specjalisty. Jest nim mgr Małgorzata Fąferek-Pekowska, która prowadzi gabinet terapii zaburzeń mowy. Takie leczenie sprawdzi się również przy występowaniu dyslalii. To zaburzenie, które występuje w momencie nieprawidłowego rozwoju narządów wchodzących w skład aparatu mowy. Skutkiem jest błędne realizowanie jednej lub kilku głosek. Czy można taką wadę wyeliminować całkowicie?

W jaki sposób przeprowadza się terapię zaburzeń mowy?

Skuteczność terapii zaburzeń mowy zależy przede wszystkim od charakterystyki i przyczyny samej wady. Kluczowe jest więc odpowiednie rozpoznanie przez logopedę. Postawienie diagnozy następuje po zbadaniu aparatu mowy i innych istotnych w tym wypadku czynników związanych ze stanem zdrowia pacjenta. Następnie specjalista zaproponuje właściwe dla danego przypadku metody leczenia zaburzeń mowy. Najczęściej są to ćwiczenia, które wykonuje się zarówno z logopedą, jak i we własnym zakresie.

Ich regularne wykonywanie prowadzi w większości zaburzeń do ich zminimalizowania lub nawet całkowitego wyeliminowania. Konsekwencją działań podjętych w ramach terapii zaburzeń mowy jest prawidłowa artykulacja. Odpowiednia stymulacja, nauka i leczenie wraz z doświadczonym logopedą to główne elementy wspomnianej terapii. Jest ona wzbogacana o metody psychoterapeutyczne oraz pedagogiczne, co szczególnie istotne jest u najmłodszych pacjentów. Bardzo ważna okazuje się w tym wypadku systematyczność – ćwiczenia poprawnej artykulacji to nierzadko złożony i czasochłonny proces.