Wzrok to jeden z pięciu głównych zmysłów człowieka, przy czym aby nasze oczy, które odpowiedzialne są za odbieranie bodźców ze środowiska, funkcjonowały prawidłowo wymagają szczególnej dbałości i wykonywania regularnych badań okulistycznych. Warto przy tym pamiętać, że jednym z głównych badań realizowanych przez okulistów, jest badanie ciśnienia wewnątrzgałkowego.

Jak to właściwie jest z ciśnieniem wewnątrzgałkowym w oku

Gałka oczna to skomplikowany i niezwykle delikatny narząd wzroku, wypełniony cieczą wodnistą (płynem śródocznym), gdzie właściwe ciśnienie cieczy wodnistej w oku pozwala na utrzymanie charakterystycznego, okrągłego kształtu gałki ocznej oraz umożliwia prawidłowe napięcie i uwodnienie najważniejszych ośrodków optycznych – rogówki i soczewki oka. Warto przy tym mieć świadomość, że przyjmuje się, iż u zdrowych osób norma ciśnienia w oku wynosi pomiędzy 10 a 21 mmHg, a co za tym idzie w przypadku ciśnienia poniżej 10 mmHg mówimy tu o ciśnieniu niskim (może ono oznaczać stany zapalne naczyniówki, urazy oka, cukrzycę), zaś wynik wyższy niż 21 mmHg, oznaczający wysokie ciśnienie cieczy wodnistej, może świadczyć o pojawieniu się jaskry, stanów zapalnych oka, zespołu pseudoeksfoliacji lub zbyt dużej produkcji cieczy wodnistej w oku.

Stan ciśnienia wewnątrzgałkowego stanowi niezwykle istotny parametr, którego regularne kontrolowanie pozwala na zminimalizowanie szans na pojawienie się różnorodnych problemów i schorzeń dotykających narząd wzroku, takich jak chociażby jaskry. Dlatego też badanie ciśnienia wewnątrzgałkowego jest jednym z podstawowych badań diagnostycznych oczu, jakie są wykonywane w gabinetach okulistycznych, w tym, także w Zakładzie optycznym Sylwii Karwackiej, gdzie badanie to wykonuje się zarówno w trakcie standardowych badań kontrolnych, jak i w trakcie badań ukierunkowanych na sprawdzenie stopnia rozwoju oraz postępów różnych chorób.

Na czym polega badanie ciśnienia wewnątrzgałkowego

Badanie ciśnienia wewnątrzgałkowego oka, określane jest także mianem tonometrii i wykonywane jest podczas większości standardowych wizyt okulistycznych. Należy jednak pamiętać, że gabinety okulistyczne przeprowadzają je na kilka sposobów, gdzie wybór odpowiedniej metody zależy od występujących objawów schorzeń lub ich braku, zaś o jej doborze decyduje lekarz okulista. Warto przy tym wiedzieć, że badanie ciśnienia wewnątrzgałkowego przeprowadza się metodami:

  • aplanacyjną – wykonywaną specjalnym urządzeniem zwanym tonometrem (tonometr Goldmanna), zaś samo badanie realizowane jest po podaniu znieczulenia kroplowego i polega ono na pomiarze siły, jaka jest potrzebna jest do spłaszczenia rogówki tonometrem wyposażonym w podwójny pryzmat o średnicy 3,06 mm, gdzie obraz rogówki jest dobrze widoczny w lampie szczelinowej aparatu,

  • impresyjną (wgłębną) – z użyciem tonometru Schiøtza, który ustawia się pionowo na znieczulonej rogówce (pacjent leży lub ma głowę odchyloną do tyłu), zaś trzpień tonometru uciska rogówkę, a jej opór zależy od ciśnienia panującego w gałce ocznej,

  • bezkontaktową (typu air-puf) - bezbolesną i niewymagającą znieczulenia, gdzie do pomiaru wykorzystywany jest silny podmuch powietrza, który pozwala zmierzyć stopień ugięcia rogówki odzwierciedlający ciśnienie wewnątrzgałkowe.

Tonometria jest badaniem bezpiecznym i rzadko prowadzi do powikłań, a przeprowadza się je przede wszystkim w ramach profilaktyki u osób po 40 - tym roku życia, jak również u dalekowidzów, u pacjentów z podejrzeniem jaskry oraz osób skarżących się na bóle głowy, bóle oczu lub bóle w okolicy oczodołu.