Jaskra jest jedną z najczęściej występujących przyczyn ślepoty. To cichy złodziej wzroku, który latami może nie dawać żadnych objawów. Utrata wzroku na skutek jaskry jest nieodwracalna, ponieważ zniszczeniu ulega nerw wzrokowy, na co współczesna medycyna nie znalazła jeszcze recepty. W celu rozpoznania jaskry wykonuje się szereg badań okulistycznych. Jednym z podstawowych jest tonometria. Na czym polega to badanie?

Co jest przyczyną jaskry?

Istnieje wiele czynników, które mogą predysponować pacjentów do rozwoju jaskry. Najczęściej choroba dotyka osoby po 40 roku życia oraz seniorów. Nie oznacza to jednak, że nie może pojawić się u dziecka, nastolatka czy młodego dorosłego. W klinikach okulistycznych coraz częściej diagnozowana jest jaskra młodzieńcza, której etiologia nie została jeszcze rozpoznana. Neuropatia jaskrowa może pojawić się z powodu zwiększonego ciśnienia wewnątrzgałkowego, na skutek cukrzycy, chorób układu krążenia czy wad wzroku.  Statystycznie częściej chorują na nią kobiety. Ryzyko wystąpienia jaskry zwiększa się, jeżeli pojawiła się ona w rodzinie pacjenta.

Czym jest tonometria?

Jak już wspomniano, jedną z przyczyn rozwoju jaskry jest zwiększone ciśnienie wewnątrzgałkowe. Prowadzi ono do uszkodzenia komórek nerwu wzrokowego, a w konsekwencji – do jego zaniku. Jak informuje specjalista z Centrum Okulistycznego Jaskra – tonometria jest jednym z najważniejszych badań podstawowych stosowanych w diagnostyce jaskry. Umożliwia wykrycie i zbadanie zwiększonego ciśnienia wewnątrzgałkowego. Najczęściej w gabinetach okulistycznych wykonywana jest tonometria bezkontaktowa, która polega na zbadaniu oka przy pomocy specjalistycznego aparatu. Podmuch sprężonego powietrza z aparatu spłaszcza rogówkę na określony czas i w tej samej chwili urządzenie dokonuje pomiaru ciśnienia wewnątrzgałkowego, którego normatywna wartość nie powinna być wyższa niż 10-21 mmHg. Tonometria bezkontaktowa może być wykonana rutynowo podczas każdej kontroli okulistycznej. Jest to metoda szybka i bezbolesna, ale obarczona pewnym marginesem błędu.

Czym jest tonometria aplancyjna Goldmanna?

Inną metodą oznaczania ciśnienia wewnątrzgałkowego jest tonometria aplancyjna Goldmanna. Aby wykonać to badanie, okulista musi podać pacjentowi do oka znieczulenie miejscowe. Następnie specjalista barwi płyn łzowy preparatem fluorescencyjnym i przykłada do oka końcówkę tonometru Goldmanna wyposażoną w specjalny pryzmat. Przy pomocy tego narzędzia okulista odczytuje wartość ciśnienia wewnątrzgałkowego. Tonometria umożliwia wczesne wykrycie jaskry i zaplanowanie leczenia. Celem terapii jest opóźnienie postępu jaskry i zmniejszenie dokuczliwych objawów, co znacząco podnosi komfort życia pacjenta.