Piękny wygląd, gładka, jędrna i zdrowa skóra to marzenie zdecydowanej większości współczesnych kobiet. Aby to osiągnąć uciekają się one do różnorodnych, niekiedy bardzo ekstremalnych sposobów – od tradycyjnych maseczek i kremów po skorzystanie z usług chirurga plastycznego. Warto jednak pamiętać, że współczesne salony kosmetologiczne oferują szereg doskonałych i efektywnych zabiegów, które dają dużo lepsze efekty niż najlepszy krem, bez potrzeby poddawania się operacjom plastycznym. Jednym z najskuteczniejszych sposobów na młodą i jędrną skórę jest poddanie jej działaniu ultradźwięków.

Siła ultradźwięków

Korzenie wykorzystania ultradźwięków w szeroko pojętych zagadnieniach leczniczo-kosmetycznych sięgają końca dziewiętnastego wieku, kiedy to bracia Piotr i Jakub Curie odkryli zjawisko piezoelektryczne. Niemniej jednak dopiero w 1951 roku, dzięki pracom R. Pohlmana, zostały one wdrożone do lecznictwa. W chwili obecnej ultradźwięki wykorzystywane są jako narzędzie fizykoterapii oraz kosmetologii. Czym zatem są ultradźwięki i jak wykorzystywane są one w nowoczesnych salonach kosmetycznych, takich jak Claire studio fryzjerskie? Fale ultradźwiękowe to fale, których natura jest taka sama jak fal dźwiękowych, przy czym różna jest tylko ich częstotliwość. W tym przypadku mówimy o częstotliwości przekraczającej granice słyszalności ucha ludzkiego. Ultradźwięki wykazują skuteczne działanie terapeutyczne na nasz organizm, między innymi przeciwbólowe i przeciwzapalne. Kosmetyka wykorzystuje tego typu fale przede wszystkim ze względu na:

  • działanie mechaniczne – gdyż dzięki wprawieniu w ruch komórek oraz zalegającego w tkankach tłuszczu następuje poprawa mikrokrążenia, oczyszczenie skóry z toksyn, przyspieszenie metabolizmu komórek oraz ułatwienie i przyspieszenie usuwania zbędnych produktów przemiany materii,
  • działanie termiczne – gdzie odpowiednia ilość i częstotliwość drgań przekształca energię przenoszoną w tkankach w ciepło, które poprawia zaopatrzenie komórek w tlen, a także powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych i zwiększenie przepuszczalności błon komórkowych,
  • działanie fizykochemiczne – które przyspiesza metabolizm w skórze, przywraca jej odpowiednie pH, a także poprawia absorbcję składników stosowanych w preparatach wykorzystywanych podczas zabiegów z użyciem ultradźwięków.

Ultradźwięki w salonie kosmetycznym

Zabiegi z wykorzystaniem ultradźwięków to usługa, z której niezwykle chętnie korzystają klientki odwiedzające profesjonalne gabinety kosmetyczne. Wynika to z faktu, że zabiegi te mają niezwykle pozytywny wpływ na całe ciało i pomagają przy różnego rodzaju problemach i niedoskonałościach. Do podstawowych wskazań do wykorzystania terapii ultradźwiękami zaliczyć należy:

  • redukcję zmarszczek i oznak starzenia,
  • problemy z popękanymi naczynkami krwionośnymi,
  • usuwanie przebarwień i nieprawidłowej pigmentacji skóry,
  • redukcję opuchlizny i podkrążenia oczu
  • zabiegi ujędrniające skórę i usuwanie cellulitu,
  • modelowanie sylwetki,
  • redukcję tkanki tłuszczowej,
  • zapobieganie przerostom blizn.

Stosowanie ultradźwięków jest niezwykle skuteczne i bezpieczne, ale nie w każdym przypadku można się na nie zdecydować. Wynika to z faktu, że podobnie jak przy wielu innych zabiegach także i tu mamy przeciwwskazania do stosowania ultradźwięków. Są to przede wszystkim ciąża, nowotwory, choroba wieńcowa lub gruźlica, stany zapalne i ropne skóry, bądź też ciężki stan ogólny organizmu, a także wszczepiony rozrusznik serca.

Zastosowanie ultradźwięków we współczesnej kosmetologii stało się powszechne, a umiejętne i bezpieczne wykorzystanie tego bodźca pozwoliło na coraz skuteczniejszą walkę z wieloma problemami i niedoskonałościami, które dotykają naszej skóry.