Stomatologia zachowawcza to nic innego, jak ogólna stomatologia mająca na celu utrzymanie higieny i zdrowia jamy ustnej. Nie należy lekceważyć usług wchodzących w jej zakres. Kontrola stanu uzębienia i regularne zabiegi mające na celu jego polepszenie pozwalają na uniknięcie wielu przykrych konsekwencji. Sprawdź, co warto wiedzieć o stomatologii zachowawczej.

Czym jest stomatologia zachowawcza?

Stomatologia zachowawcza polega głównie na profilaktyce i leczeniu chorób zębów, w tym próchnicy. Regularne wizyty u stomatologa mają na celu umożliwienie szybkiego wykrycia i usunięcia nieprawidłowości w stanie uzębienia. Stomatolog jest w stanie również doradzić pacjentowi, w jaki sposób powinien dbać o zęby, by nie dopuścić do rozwoju chorób lub wykonać pełną higienizację zębów (zabiegi takie jak lakowanie, piaskowanie, skaling, fluoryzacja). Dotyczy to zarówno osób dorosłych, jak i dzieci.

Jak często należy odwiedzać gabinet stomatologiczny?

Wiadomo, że im częściej odwiedza się gabinet stomatologiczny oferujący usługi z zakresu stomatologii zachowawczej, tym większa jest szansa na uniknięcie rozwoju i skutków chorób różnego rodzaju. Przyjmuje się, że każdy powinien udać się na kontrolę stomatologiczną przynajmniej raz na pół roku, nawet jeśli gołym okiem nie dostrzega żadnych niepokojących zmian w stanie uzębienia. To samo dotyczy również dzieci, choć one odwiedzają gabinety dentystyczne znacznie częściej niż osoby dorosłe – co około 3 miesiące, chyba że zalecenia lekarza są inne. Co ważne, pierwsza konsultacja stomatologiczna powinna mieć miejsce przed ukończeniem przez dziecko wieku 18 miesięcy. Zaniechanie profilaktyki może doprowadzić na przykład do rozwoju próchnicy, którą usuwać trzeba będzie znacznie bardziej kosztownym leczeniem kanałowym.

Jakie usługi wchodzą w zakres stomatologii zachowawczej (ogólnej)?

Naturalnie trudno opracować zakres usług wykonywanych przez stomatologa – wszystko zależy od sytuacji i stanu zdrowia pacjenta. Jednak w Gabinecie Stomatologii Rodzinnej Bartłomieja Kaczmarzyka w Trzebnicy w ramach stomatologii zachowawczej najczęściej wykonuje się usługi, takie jak:

  • wypełnienia czasowe i stałe światłoutwardzalne,

  • leczenie kanałowe (endonacja i reendonacja),

  • leczenie nadwrażliwości zębów,

  • leczenie kieszeni dziąsłowych,

  • chirurgia stomatologiczna i implanty,

  • odbudowy korony zębów,

  • lakowanie.

Oczywiście to nie wszystko, a w zakres oferty gabinetu wchodzą również: stomatologia estetyczna, chirurgia stomatologiczna oraz ortodoncja.