Uzależnienie od hazardu to problem tak samo złożony i destrukcyjny dla osoby chorej i jej rodziny, jak w przypadku alkoholizmu oraz narkomanii. Wielokrotnie leczenie opiera się o podobne mechanizmy działania psychoterapeutów, którzy pomagają również walczyć ze współuzależnieniem. Niestety wielokrotnie zapomina się o tym, że każde uzależnienie mocno wpływa na otoczenie chorego. Szczególnie dotknięte zostają dzieci oraz małżonkowie uzależnionych.

Uzależnienie od hazardu nie jedno ma imię…

Uzależnienie od hazardu to wbrew pozorom nie tylko destrukcyjna zabawa w kasynach. Dzisiaj formą hazardu są również zakłady bukmacherskie, giełdy e-walut, maszyny zwane jednorękimi bandytami oraz liczne gry komputerowe oparte o transakcje pieniężne. Wielu terapeutów zaznacza, że osobami uzależnionymi od hazardu mogą być także ci, którzy wręcz obsesyjnie dokonują zakłady lotto i kupują zdrapki. Rekordziści są w stanie na te cele wydać nawet kilka tysięcy złotych miesięcznie.

Uzależnienie od hazardu nie objawia się jednak tylko coraz to wyższymi sumami, którymi chory obraca w świecie gier i zakładów. Choroba znacznie wpływa na zaburzoną samoocenę, problemy w relacjach interpersonalnych, czy na silne stany poburzenia pojawiające się w nieregularnych odstępach czasu. W zaawansowanym stanie rozwoju uzależniania od hazardu chory przeżywa epizody mani, hipomanii, a także depresji. Destruktywny charakter uzależnienia wpływa również na najbliższe otoczenie uzależnionego.

Współuzależnienie rodziny chorego

Uzależnienie od hazardu znacznie wpływa na stan psychiczny, a nawet fizyczny chorego, którego umysł oraz ciało obciążone są coraz większym stresem oraz negatywnymi emocjami. Niestety wieloletnie życie w takim stanie ma również swoje oddziaływanie na członków rodziny uzależnionego. To wtedy mowa o zjawisku współuzależnienia, które dotyczy w większym stopniu partnerów chorego, a w mniejszym jego dzieci. Syndrom ten rozumiany jest jako zaburzona adaptacja do trudnej sytuacji, kiedy to dochodzi do utrwalenia specyficznych wzorców funkcjonowania i reagowania, które rozwijają się w okresie utrzymywania relacji z osobą uzależnioną.

Osoba współuzależniona przede wszystkim dąży do zachowania równowagi i spokoju w rodzinie, kosztem własnego bezpieczeństwa finansowego oraz kosztem własnego zdrowia fizycznego oraz psychicznego. Osoby współuzależnione stosuje tzw. techniki zaradcze, które mają na celu pomoc im w stresujących wydarzeniach związanych z uzależnieniem małżonka. W przypadku hazardu partnerzy uzależnionych przytłoczeni problemem sięgają nawet po alkohol i narkotyki. Wielokrotnie szukając pomocy u psychiatrów, podejmują leczenie farmakologiczne depresji ora nerwic, samemu uzależniając się od środków uspokajających.

Leczenie uzależnienia i współuzależnienia

Zarówno uzależnienie od hazardu, jak i współuzależnienie jest leczone poprzez terapię indywidualną lub grupową, a także rodzinną. Zgłosić się warto z problemem do gabinetu Terapii Uzależnień Bożeny Stanek, która pomaga zrozumieć neurologiczne oraz psychologiczne podłoże problemów. W ten sposób wraz ze specjalistą uzależnieni i współuzależnieni pracują nad zmianą mechanizmów myślenia. Uczą się oni również prawidłowych relacji społecznych i sposobów radzenia sobie ze stresem.

Terapia uzależnień pomaga również wyeliminować głód hazardowy i niebezpieczne natręctwo myśli. Niekiedy rozpoczyna się od umieszczenia uzależnionego w specjalistycznym ośrodku, choć w większości przypadków można obejść się bez tak radykalnych środków. Istotne jest jednak wsparcie bliskich i samodyscyplina. Nad nią również pracuje się w gabinecie terapeutycznym. Ważnym elementem terapii wielokrotnie jest także pomoc w ułożeniu planu spłaty długów. To krok ku wyzwoleniu się od demonów z przeszłości.