Wszyscy wiemy, jak ważną rolę odgrywa w naszym życiu estetyczny uśmiech – dzięki niemu czujemy się bardziej atrakcyjni i łatwiej nawiązujemy kontakty. Niestety nie każdy z nas został obdarzony od Matki Natury zębami niczym perły. W wyniku chorób lub zdarzeń losowych dochodzi często do utraty uzębienia, co jest dla pacjenta krępujące, szczególnie wtedy, gdy ubytki widoczne są już na pierwszy rzut oka. Na szczęście nowoczesna stomatologia oferuje wiele rozwiązań w zakresie rekonstrukcji uśmiechu. Jakich?

Dlaczego należy odbudować utracone zęby?

Nieestetyczny uśmiech to częsty kompleks. Osoby, które posiadają duże braki w uzębieniu, postrzegane są jako zaniedbane i nieatrakcyjne. Mają problemy w nawiązywaniu i utrzymywaniu relacji, co przekłada się nie tylko na ich życie towarzyskie, ale też zawodowe. Pacjenci zwyczajnie wstydzą się śmiać czy zabierać głos w dyskusji w obawie przed oceną ze strony pozostałych rozmówców. Wszystkie tego typu sytuacje oddziałują negatywnie na zdrowie psychiczne, co może prowadzić do depresji.

Trzeba zaznaczyć, że braki w uzębieniu, to problem nie tylko natury estetycznej. Mogą być one odpowiedzialne za powstawanie wad wymowy. Przez to, że język nie ma odpowiedniego oparcia na zębach, wypowiedzenie niektórych głosek może być niemożliwe. Luki w zębach wpływają też negatywnie na cały układ pokarmowy. Niedokładnie rozdrobniony pokarm trawi się trudniej, co może skutkować problemami z żołądkiem. Ponadto zęby, wokół których występuje pusta przestrzeń, ulegają deformacjom i łatwiej się psują.

Jak stomatolog uzupełnia braki zębowe, które występują obok siebie?

Jak informuje specjalista z przychodni stomatologicznej Periodentist – w celu usunięcia kilku braków zębowych stosuje się mosty protetyczne. Jeśli zęby wokół luki są zdrowe, stają się podstawą dla całej konstrukcji. Trzeba je wcześniej oszlifować, co umożliwi zamocowanie mostu. Dla stabilizacji uzupełnienia protetycznego wykorzystuje się cement stomatologiczny. W ten sposób powstaje trwała i funkcjonalna proteza, która do złudzenia przypomina naturalne zęby.

Czasami zamocowanie uzupełnienia protetycznego na naturalnych zębach nie jest możliwe. Wówczas specjalista stosuje implanty zębowe, które umieszcza się w dziąsłach pacjenta. Po wygojeniu się ran do implantów mocowane są łączniki, co pozwala na osadzenie mostu protetycznego w jamie ustnej pacjenta. W ten sposób można zrekonstruować każdy uśmiech. Nawet osoby z bezzębiem mają szansę na to, by znowu błyszczeć w towarzystwie. Warto podkreślić, że doświadczony stomatolog dopasuje „nowy” uśmiech do osobowości pacjenta oraz jego cech fizycznych. Pozwoli to uniknąć wrażenia sztuczności i „efektu sztucznej szczęki”.