W twojej rodzinie zdarzają się przypadki stanów zwyrodnieniowych? Podejrzewasz u siebie reumatyzm? Cierpisz na zapalenie stawów? Leczenie warto rozpocząć jak najszybciej. Aby jednak było skuteczne, konieczne jest postawienie prawidłowej diagnozy, na przykład dzięki wykonaniu ultrasonografii narządu ruchu. Leczeniem chorób reumatologicznych zajmuje się gabinet lekarza reumatologa Grzegorza Zdunka w Poznaniu. Nie zwlekaj. Daj sobie pomóc.

Czym zajmują się lekarze reumatolodzy?

Reumatologia jest dziedziną medycyny odpowiedzialną za rozpoznawanie, zapobieganie i leczenie zapalenia stawów oraz innych schorzeń reumatycznych. Specjaliści zajmują się diagnozowaniem chorób zapalnych tkanki łącznej, a także schorzeń reumatycznych stawów i kości oraz stanów zwyrodnieniowych. Do reumatologa warto więc udać się w przypadku odczuwania bólu kości, mięśni oraz stawów – zwłaszcza jeśli jest on silny, długotrwały i ma charakter nawracający.

Pomocy u reumatologów mogą zatem szukać osoby borykające się z reumatoidalnym zapaleniem stawów, toczniem rumieniowatym układowym, zapaleniem skórno-mięśniowym, wielomięśniowym, twardziną układową, przewlekłymi stanami zapalnymi tkanki łącznej, osteoporozą, fibromialgią, sarkoidozą, a nawet przewlekłym niezakrzepowym zapaleniem naczyń. Lekarze wykonują blokady, iniekcje oraz punkcje, a w razie potrzeby kierują na konieczny zabieg chirurgiczny, po którym dobierają odpowiednią formę rehabilitacji.

Kiedy należy udać się do specjalisty?

Nawet najlepszy reumatolog nie pomoże, jeśli się do niego nie przyjdzie. Do takiej wizyty skłonić powinna poranna sztywność stawów, ich zaczerwienienie, problem ze schylaniem się i podnoszeniem, a także utrzymaniem w palcach różnych przedmiotów, a ponadto opuchlizna i zniekształcenie stawów. Wiek nie gra tutaj roli, ponieważ schorzenia reumatyczne dotykają zarówno starszych osób, jak i młodszych, a nawet dzieci.

Bezwzględnym wskazaniem do udania się do specjalisty jest towarzysząca bólowi gorączka, obrzęk i zaczerwienienie skóry bądź wysypka.

– radzi doktor Grzegorz Zdunek, polecany reumatolog z Poznania, zajmujący się między innymi leczeniem reumatoidalnego zapalenia stawów oraz zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa.

RF i ultrasonografia w diagnostyce i leczeniu chorób reumatycznych

W ramach umowy z NFZ do reumatologa można zgłosić się jedynie z wystawioną przez lekarza pierwszego kontaktu receptą. Ponieważ kolejki bywają długie, w przypadku wystąpienia niepokojących dolegliwości specjalistę warto odwiedzić w ramach prywatnej wizyty. Po przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu lekarskiego specjalista zleca niezbędne testy diagnostyczne, między innymi badanie moczu oraz krwi, takie jak RF. Czynniki reumatoidalne są przeciwciałami skierowanymi przeciwko własnym białkom organizmu. W przypadku chorób autoimmunologicznych błędnie interpretują zdrowe komórki i tkanki jako patogeny i atakują je.

Wysoki poziom RF może wskazywać na toczeń rumieniowaty, twardzinę układową, zespół Sjögrena, nowotwory, a nawet infekcje takie jak trąd, kiła czy gruźlica oraz oczywiście rzs. Leczenie każdego z tych przypadków jest niezbędne, diagnoza musi zatem być pewna. W tym celu stosuje się więc również inne, uzupełniające badania, takie jak tomografia komputerowa oraz USG.

– wyjaśnia doktor Grzegorz Zdunek prowadzący w Poznaniu specjalistyczną praktykę lekarską i zajmujący się diagnozowaniem oraz leczeniem schorzeń o podłożu reumatologicznym.