Mianem wad zgryzu specjaliści określają zaburzenia w budowie oraz funkcjonowaniu jamy ustnej. Rozróżnia się je ze względu na narząd, który obejmują oraz rodzaj powodowanych patologii. Wada zgryzu pojawia się najczęściej już w dzieciństwie, dlatego też bardzo ważna jest odpowiednio szybka reakcja ze strony dentysty. Mankament negatywnie wpływa na oddychanie, zdolność rozdrabniania pokarmów , żucia, połykania, a nawet mówienia. W jaki sposób leczy się wady zgryzu?

Przyczyny występowania wad zgryzu

Wady zgryzu najczęściej diagnozuje się u dzieci i młodzieży w wieku 7-18 lat. Zazwyczaj wynikają one z nieprawidłowej budowy żuchwy lub z zaburzonego układu łuków zębowych. Wada zgryzu może być cechą wrodzoną lub też dziedziczną. Do jej wystąpienia możemy również przyczynić się sami poprzez wieloletnie powtarzanie złych nawyków takich jak np. ssanie kciuka. Wśród wielu czynników, które mogą spowodować ukształtowanie się wady wyróżniamy:

  • poród kleszczowy,
  • nieprawidłowe układanie dziecka do snu,
  • karmienie dziecka butelką,
  • ssanie źle skonstruowanego smoczka,
  • ssanie warg i policzków,
  • ciągłe gryzienie różnych przedmiotów np. ołówka,
  • oddychanie przez usta.

Nieprawidłowości związane z budową żuchwy mogą być także konsekwencją zgrzytania zębami.

Jak informuje specjalistka z Gabinetu Ortodontycznego w Gdyni- zależnie od stopnia zaawansowania, wada zgryzu może niekorzystanie wpływać na codzienne funkcjonowanie pacjenta oraz na jego komfort psychiczny. Poważne zniekształcenia zaburzają mowę oraz powodują trudności ze spożywaniem pokarmów. Wada zgryzu zaburza także symetrię twarzy, zwiększa ryzyko wystąpienia choroby próchnicowej i licznych problemów z zębami.

Jakie rodzaje wad zgryzu są najczęściej spotykane?

Jedną z najpopularniejszych wad zgryzu jest tyłozgryz, który stanowi około 70% wszystkich wad. Dolny łuk zębowy jest cofnięty względem górnego, przez co przednie zęby nie stykają się. Do innych zniekształceń można zaliczyć przodozgryz, zgryz głęboki, krzyżowy, otwarty i stłoczenia, które występują, kiedy zęby są znacznie większe od zębodołów, przez co obracają się pod różnym kątem, powodując wrażenie bałaganu.

Leczenie wad zgryzu

Nieprawidłowy zgryz leczy się przy pomocy aparatów ortodontycznych. Jest to bardzo skuteczna metoda, która – w wielu wypadkach- przynosi spektakularne rezultaty. Aparat wykonywany jest indywidualnie dla każdego pacjenta, jednak przed jego założeniem konieczne jest wykonanie RTG zębów oraz odlewu gipsowego. Wyróżnia się aparaty zębowe stałe oraz ruchome. Specjalista dobiera odpowiedni model, zależnie od rodzaju wady. Zdarza się, że ortodonta decyduje o leczeniu chirurgicznym, lecz dotyczy to pojedynczych przypadków.