Najskuteczniejszą metodą zwalczania alergii w dzisiejszej medycynie jest odczulanie, czyli proces immunoterapii alergenowej, który polega na zwiększaniu tolerancji chorego na alergeny wywołujące objawy choroby. Odczulanie realizowane jest za pomocą terapii podjęzykowej lub podskórnej. Małgorzata Kantecka lek. med. alergolog stosuje w swoim gabinecie metodę podjęzykową odczulania. Jakie są między nimi różnice i czym jeszcze zajmuje się specjalistka? Odpowiadamy!

Terapia podjęzykowa czy podskórna?

W momencie, gdy zostanie podjęta decyzja o rozpoczęciu odczulania, warto mieć na uwadze charakterystyczne cechy obu metod. Leczenie może trwać ok. 3-5 lat, dlatego wybór ten powinien być dokładnie przemyślany.  Obie terapie muszą być przeprowadzane systematycznie i nie mogą zostać przerwane. Przyjmowanie szczepionki podskórnej odbywa się w placówce leczniczej co 1-2 tygodnie i wymaga konieczności systematycznego dojazdu do placówki leczniczej. Terapia podjęzykowa stanowi skuteczne rozwiązanie tego problemu, ponieważ preparat w tej metodzie jest podawany samodzielnie przez pacjenta w postaci kropel lub tabletek bezpośrednio pod język. Leczenie może zatem być przeprowadzane w domu, przez co nie wymaga dojazdu do placówki medycznej. Metoda podjęzykowa jest bezpieczna i dodatkowo nieinwazyjna.

W czym jeszcze specjalizuje się alergolog Małgorzata Kantecka?

Małgorzata Kantecka lek. med. alergolog prowadzi swój gabinet w Warszawie i od ponad 20 lat zajmuje się leczeniem chorób alergicznych zarówno dzieci, jak i osób dorosłych. Specjalistka rozpoznaje i przeprowadza terapie różnego rodzaju chorób, m.in. astmy oskrzelowej, alergicznego nieżytu nosa i spojówek, a także wielu schorzeń skóry u dzieci mających podłoże alergiczne. Wśród nich znajdują się m.in. wyprysk dziecięcy, nazywany często skazą białkową, atopowe zapalenie skóry oraz pokrzywka. Alergolog specjalizuje się również w nawracających infekcjach dolnych i górnych dróg oddechowych oraz alergiami wziewnymi i pokarmowymi. W gabinecie Małgorzaty Kanteckiej pacjenci są również poddawani testom skórnym, które dokładnie wyznaczają alergen i na podstawie wyników specjalistka dobiera odpowiedni proces leczenia.