Istnieje wiele dolegliwości, których przyczyną mogą być wada postawy, nieprawidłowe ułożenie stóp podczas chodzenia. Sprawa wydawałoby się błaha, a jednak ciągłe bóle bioder, kręgosłupa zdają się mówić coś zupełnie innego. Istnieje wiele rodzajów leczenia wad postawy, bólów stawów, stóp jedną z nich jest stosowanie wkładek ortopedycznych. Jaki jest cel noszenia wkładek ortopedycznych? O czym trzeba pamiętać, decydując się na leczenie tą metodą?

Jak działają wkładki ortopedyczne?

Wkładki ortopedyczne zalecane są osobom z tzw. zaburzeniem funkcjonowania stopy. Zaburzenia te mogą mieć różne przyczyny. Niekiedy jest to nieprawidłowe wykształcenie się łuków, krzywizn stóp, które wywołują zmiany przeciążeniowe w ciele pacjenta i tym samym różne dolegliwości bólowe. Nie zawsze odczuwany ból zlokalizowany jest w stopach. Bywają przypadki i nie należą one do rzadkości, że podstawą do przepisania wkładek ortopedycznych będą odczuwalne takie objawy bólowe jak: bóle grzbietu, głowy, kolan, bioder, czy też skolioza. Poprzez noszenie wkładek ortopedycznych dobieranych po dokładnej diagnozie i badaniu w poradni ortopedycznej. Lekarz po przeprowadzeniu dokładnego wywiadu lekarskiego oraz po badaniu i ustaleniu przyczyn dolegliwości bólowych może zlecić wykonanie indywidualnej wkładki ortopedycznej w specjalistycznej pracowni ortopedycznej (jak np. Kałużny s.c. Protetyka Ortopedyczna). Istotne w leczeniu dolegliwości bólowych związanych ze złym „funkcjonowaniem” stopy jest właściwe ułożenie „krzywizn” wkładki ortopedycznej.

Żadna z wkładek ortopedycznych kupionych w aptece, jako tzw. produkt gotowy, nie jest w stanie skutecznie pomóc w ustąpieniu dolegliwości i przywróceniu nie tylko właściwego krążenia w stopie, ale przede wszystkim skorygowanie wad postawy i ustąpienie schorzeń ortopedycznych. Istnieje tylko niewielka ilość schorzeń, w których gotowe wkładki ortopedyczne będą pomocne w leczeniu. O tym, czy właściwe będzie zastosowanie wkładek ortopedycznych na zamówienie, czy mogą być gotowe wkładki, decyduje wynik badania na specjalnej podświetlanej płycie (badanie podoskopowe), które ukazuje wszelkie nieprawidłowości w budowie stopy i rozmiar wady.

Jakie są rodzaje wkładek ortopedycznych?

Wkładki ortopedyczne występują w wielu rodzajach, stosowanych w zależności od zdiagnozowanych problemów zdrowotnych. Wyróżnia się między innymi odciążające wkładki profilaktyczne (zalecane np. w stwierdzeniu schorzenia takiego jak ostrogi piętowe), niepełne wkładki profilaktyczne (zapewniające podparcie łukom stopy) czy też wkładki ochronne dla stopy cukrzycowej. Istnieją również twarde wkładki ortopedyczne, stosowane w celu korygowania postawy ciała przy leczeniu np. płaskostopia poprzecznego lub podłużnego oraz wkładki ortopedyczne robione na zamówienie. Wkładki na zamówienie pomagają w leczeniu guza piętowego, stopy cukrzycowej. Wyróżnia się wkładki supinujące, pronujące czy też stabilizujące pięty, ten rodzaj wkładek nierzadko należy wymieniać co 6-12 miesięcy w miarę zaobserwowanych postępów leczenia.