Badanie piersi to niezwykle istotny element profilaktyki zdrowotnej każdej kobiety. Zarówno mammografia, jak i samobadanie piersi pozwalają na wczesne wykrycie zmian, które mogą świadczyć o występowaniu nowotworu. W niniejszym artykule przedstawiamy wszystko, co powinnaś wiedzieć na temat tych badań oraz ich znaczenia dla Twojego zdrowia.

Rak piersi - zagrożenie dla zdrowia kobiet

Rak piersi to jeden z najczęstszych nowotworów złośliwych diagnozowanych u kobiet na całym świecie. W Polsce co roku odnotowuje się około 18 000 nowych przypadków tego schorzenia. Wczesne wykrycie raka piersi może znacznie zwiększyć szanse na skuteczne leczenie i pełne wyleczenie, dlatego tak ważne jest regularne badanie piersi.

Mammografia - kluczowe informacje

Mammografia to badanie rentgenowskie piersi, które pozwala na wykrycie zmian w tkance gruczołu sutkowego. Dzięki mammografii możliwe jest wykrycie nawet bardzo małych zmian, które nie są jeszcze wyczuwalne podczas badania palpacyjnego.

W Polsce przeprowadzane są programy profilaktyczne, które umożliwiają kobietom powyżej 50 roku życia wykonywanie mammografii co dwa lata. Badanie to jest bezpłatne i dostępne w ramach Narodowego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi. Warto jednak pamiętać, że mammografia może być również zalecana przez lekarza w przypadku kobiet młodszych, które mają zwiększone ryzyko zachorowania na raka piersi.

Mammografia nie wymaga specjalnego przygotowania. Warto jednak umówić się na badanie na początek cyklu menstruacyjnego, kiedy piersi są mniej wrażliwe. Przed badaniem należy zdjąć biżuterię oraz ubranie z górnej części ciała. W trakcie mammografii piersi są delikatnie ściśnięte między dwiema płytami aparatu, co może powodować chwilowe uczucie dyskomfortu. Cały proces trwa zwykle około 15 minut.

Samobadanie piersi - pierwszy krok do wczesnego wykrycia zmian

Samobadanie piersi to prosty i bezinwazyjny sposób na monitorowanie stanu swoich piersi. Polega na systematycznym oglądaniu i obmacywaniu piersi w celu wykrycia ewentualnych zmian, takich jak guzki, zgrubienia czy deformacje. Zaleca się przeprowadzanie samobadań piersi co miesiąc, najlepiej w okresie między 5 a 10 dniem cyklu menstruacyjnego. Regularne samobadania pozwalają na szybsze wykrycie ewentualnych zmian oraz zwiększają szanse na skuteczne leczenie raka piersi.

Aby przeprowadzić samobadanie piersi, należy stanąć przed lustrem i dokładnie obejrzeć swoje piersi. Ważne jest, aby wybrać odpowiednią pozycję, która umożliwi dokładne obejrzenie i obmacanie całej powierzchni piersi. Należy zacząć od oglądania piersi w lustrze, zwracając uwagę na ich kształt, wielkość i symetrię. Następnie należy obmacać piersi opuszkami palców, wykonując okrężne ruchy w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara. Badanie powinno obejmować również obszar pod pachami oraz brodawkę sutkową.

Kiedy zgłosić się do lekarza?

W przypadku wykrycia jakiejkolwiek niepokojącej zmiany podczas samobadania piersi, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza ginekologa lub onkologa. Warto pamiętać, że nie każda wykryta zmiana oznacza obecność nowotworu - może być to również torbiel, tłuszczak czy zmiana włóknista. Jednak tylko specjalista, taki jak Danuta Kardzis Indywidualna Specjalistyczna Praktyka Lekarska, będzie mógł ocenić rodzaj zmiany i ewentualnie skierować na dalsze badania diagnostyczne, takie jak mammografia, ultrasonografia czy biopsja.

Profilaktyka raka piersi - zdrowy styl życia i regularne badania

Oprócz regularnego samobadania piersi i wykonywania mammografii, ważne jest także prowadzenie zdrowego trybu życia, który może zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka piersi. Należy dbać o odpowiednią dietę bogatą w białko, błonnik i witaminy, unikać nadmiernego spożycia alkoholu oraz utrzymywać prawidłową masę ciała. Regularna aktywność fizyczna, kontrola poziomu hormonów oraz unikanie długotrwałego stresu to również ważne czynniki wpływające na zdrowie piersi.

Wiedza na temat badań piersi oraz umiejętność przeprowadzenia samobadania to kluczowe elementy profilaktyki raka piersi. Dbając o swoje zdrowie i regularnie kontrolując stan swoich piersi, możemy znacznie zwiększyć szanse na wczesne wykrycie ewentualnych zmian i skuteczne leczenie.