Leczenie alkoholizmu powinno opierać się na wielokierunkowej terapii obejmującej detoksykację, psychoterapię indywidualną oraz grupową, a także nabyciu nowych umiejętności, potrzebnych do życia w trzeźwości. Jednym z elementów leczenia choroby alkoholowej może być również wszycie Esperalu, czyli wszywki alkoholowej. Tego typu zabieg można wykonać w gabinecie Odtruwanie Poalkoholowe w Brzezinach-Kolonii, który prowadzi lek. med. Andrzej Banasiak. Na jakie efekty może liczyć osoba uzależniona?

Czym jest Esperal?

Esperal, czyli disulfiram, to substancja chemiczna, która silnie oddziałuje z alkoholem. Środek ten ma postać tabletek, które implantuje się pacjentowi głęboko pod warstwę mięśniową w formie wszywki. Esperal utrudnia metabolizm alkoholu w organizmie, wywołując przez to szereg nieprzyjemnych objawów, mających zniechęcić osobę uzależnioną do sięgania po wysokoprocentowe trunki.

Lekarz dobiera dawkę disulfiramu na podstawie indywidualnych potrzeb pacjenta i informuje go o przykrych skutkach, jakie wystąpią po spożyciu alkoholu. Osoby, które zastanawiają się nad zastosowaniem wszywki alkoholowej, mogą skorzystać z pomocy gabinetu Odtruwanie Poalkoholowe. Lekarz Andrzej Banasiak to specjalista z wieloletnim doświadczeniem w pracy z alkoholikami. Oferuje nowoczesne rozwiązania medyczne wspierające życie w trzeźwości i aktywnie pomaga swoim pacjentom w walce z wyniszczającym nałogiem.

Jakie objawy wystąpią u „zaszytego” alkoholika, kiedy sięgnie on po alkohol?

Lekarz Andrzej Banasiak podczas każdej wizyty podkreśla, że Esperal nie jest lekiem na alkoholizm, a środkiem mającym wywołać awersję do picia. W momencie, gdy osoba z wszywką alkoholową sięgnie po wysokoprocentowy trunek, musi liczyć się z nieprzyjemnymi dolegliwościami takimi jak:

  • nudności i wymioty,

  • bóle i zawroty głowy,

  • nadmierne pocenie się,

  • duszności,

  • nagłe skoki ciśnienia,

  • tachykardia.

Powyższe objawy mogą utrzymywać się od kilku do kilkunastu godzin po spożyciu alkoholu, a manifestują się już po kilku minutach od wypicia.

Czy Esperal to skuteczne wsparcie w walce z alkoholizmem?

Tutaj wiele zależy od motywacji uzależnionego do walki z nałogiem. Większość pacjentów gabinetu Odtruwanie Poalkoholowe zachowuje abstynencję po zastosowaniu wszywki, inni zaś nie są w stanie wytrwać w swoim postanowieniu i decydują się na jej usunięcie. Dlatego też tak ważne jest, by Esperal był częścią terapii antyalkoholowej, a nie jej podstawowym elementem. Wszywka działa od 8 do 12 miesięcy, a kiedy straci swoją użyteczność, można wymienić ją na nową. Oczywiście, o ile lekarz nie zauważy żadnych przeciwwskazań zdrowotnych, takich jak np. cukrzyca, padaczka czy schorzenia wątroby.