Fizjoterapia łączy w sobie leczenie oraz rehabilitację. Jej celem jest przywrócenie ciału sprawności fizycznej poprzez wykorzystanie zjawiska reaktywności organizmu na bodźce, oraz zapobieganie postępom choroby i jej nawrotom. Na przełomie stuleci zostały wypracowane różne rodzaje fizjoterapii, które dzięki współczesnej medycynie oraz różnym technikom, rozwinęły się.

Kinezyterapia

Leczenie ruchem, tak w skrócie można zdefiniować kinezyterapię. To jedna z najbardziej podstawowych dziedzin fizjoterapii. Nazywana jest również gimnastyką leczniczą. Ma na celu usunięcie wszelkich barier fizycznych w organizmie i przygotowanie go do dalszej rehabilitacji. Doświadczony fizjoterapeuta za pomocą określonych ćwiczeń, będzie dążył o przywrócenie u pacjenta kontroli nerwowo-mięśniowej oraz utraconych funkcji ruchowych. Ćwiczenia te są także pomocne w zapobieganiu powikłaniom w układzie krążenia i układzie oddechowym. Kinezyterapia jest stosowana nie tylko przy zaburzeniach układu ruchu, ale także po przebytych udarach (fizjoterapia poudarowa) czy też zawałach serca, jak również przed operacjami i po nich. Mogą z niej skorzystać kobiety ciężarne, jeśli nie ma ku temu przeciwwskazań. Dla uzupełnienia kinezyterapii, fizjoterapeuta może stosować terapię manualną oraz wszelkiego rodzaju masaże lecznicze. Z tego typu fizjoterapii możesz skorzystać w Med.-Fiz. Pan Sebastian Maciołek, jako certyfikowany fizjoterapeuta, poza wymienionymi czynnościami, zajmuje się  masażem relaksacyjnym, klasycznym oraz masażem tkanek głębokich, przeprowadzi drenaż limfatyczny, a także pomoże osobom (szczególnie dzieciom) z wadami postawy oraz posiada ukończony kurs kinesiology tapingu.

Fizykoterapia

W fizykoterapii wykorzystuje się różne bodźce zewnętrzne jak np. światło, ultradźwięki, prąd elektryczny, pole magnetyczne, ciepło i zimno. Stosuje się sprzęty takie jak laser czy magnetronik. Dużą popularnością cieszy się także krioterapia, czyli leczenie zimnem. Wszelkie bodźce, wykorzystywane w fizykoterapii mają na celu takie oddziaływanie na organizm, by przyspieszyć proces regeneracji. Ten rodzaj terapii stymuluje odbudowę tkanek i ma wpływ na proces gojenia, to też jest bardzo często stosowany jako forma leczenia wspomagającego przy wszelkich urazach, również u sportowców. Fizykoterapia sprawdza się w leczeniu stanów zapalnych oraz chorób spowodowanych np. zwyrodnieniami kręgosłupa, złamaniami czy problemami reumatycznymi.