Kinesiotaping to metoda terapeutyczna, która stanowi dobre uzupełnienie pracy z fizjoterapeutą. Zastosowanie plastrowania ma na celu wsparcie aparatu ruchu. W Manufakturze Zdrowia można skorzystać z szeregu technik terapeutycznych, które pomogą pozbyć się wielu dolegliwości po urazach. Czym jest plastrowanie dynamiczne i do czego służy? Sprawdź w dalszej części artykułu!

Czym jest kinesiotaping?

Fizjoterapeuci wykorzystują różne techniki w walce z bólem mięśni i różnorodnymi skutkami urazów. Jedną z nich jest kinesiotaping, czyli metoda terapeutyczna polegająca na plastrowaniu ciała. Wykorzystuje się w niej specjalnie stworzone do tego celu elastyczne taśmy z klejem, które mają parametry zbliżone do charakterystyki ludzkiej skóry. Terapia plastrami opiera się na nauce o ruchu ciała człowieka, czyli kinezjologii i została stworzona w latach 70 ubiegłego wieku przez japońskiego specjalistę z tej dziedziny. Fizjoterapeuta z Manufaktury Zdrowia w Iłowej dodaje:

W pracy z pacjentami wykorzystujemy sensoryczne działanie plastrów. Odpowiednio naklejone na skórę mają tworzyć odpowiednie pofałdowania, które zwiększają przestrzeń pomiędzy powięzią a skórą właściwą. W zależności od miejsca i sposobu aplikacji plastrów możemy uzyskać różne efekty, co pozwala nam działać w wielu obszarach terapii.

Kinesiotaping wykorzystuje się przede wszystkim jako wspomaganie pracy terapeutycznej. Warto pamiętać, że pomimo szeregu zalet, nie jest to metoda uniwersalna, dlatego należy ufać jedynie wykwalifikowanym terapeutom i unikać samodzielnego tejpowania bez wyraźnych wskazań i wiedzy.

Jakie działanie ma kinesiotaping i kto powinien z niego skorzystać?

Wspomniane zwiększenie przestrzeni między skórą właściwą a powięzią, ma za zadanie usprawniać mikrokrążenie limfy i krwi. Prawidłowo zastosowane plastry wspomagają leczenie obrzęków i stanów zapalnych. Co więcej, kinesiotaping pełni funkcję drenażu limfatycznego, a także wspomaga ogólną pracę mięśni poprzez ułatwienie ruchu, poprawę pracy stawów i zwiększenie zakresu ruchu. Wskazaniami do skorzystania z plastrowania dynamicznego mogą być:

  • obrzęki nadające się do leczenia za pomocą drenażu limfatycznego,

  • wady postawy,

  • zaburzenia czucia głębokiego,

  • stany po urazach stawów, mięśni, więzadeł,

  • uprawianie sportów wyczynowych, w celu zmniejszenia ryzyka kontuzji,

  • niedowłady nerwowe,

  • bóle kręgosłupa, barku, kolan.

Możliwości terapeutyczne kinesiotapingu są szerokie, jednak plastrowanie musi zostać wykonane w prawidłowy sposób. Decydując się na wizytę w Manufakturze Zdrowia można mieć pewność, że specjaliści przeprowadzą stosowny wywiad i dopasują metodę terapeutyczną do indywidualnych potrzeb.