Praca nie przynosi Ci żadnej satysfakcji? Nie potrafisz już należycie zaangażować się w obowiązki służbowe? Jesteś wyczerpany fizycznie, a także psychicznie? Jeśli tak, to wielce prawdopodobne ,że zostałeś dotknięty wypaleniem zawodowym. Stanowi one jedną z chorób cywilizacyjnych, która znacznie obniża jakość życia. Aby powrócić do normalnego funkcjonowania, warto skorzystać z pomocy psychoterapeuty.

Specyfika wypalenia zawodowego

Syndrom wypalenia zawodowego dotyka coraz więcej osób, utrudniając im codzienne funkcjonowanie. W odróżnieniu od chwilowej utraty entuzjazmu, przynosi on znacznie bardziej poważne konsekwencje, niż można przypuszczać. Tego typu kryzys nieraz skutkuje wycofaniem się z życia społecznego, oddziałując negatywnie również na jednostki z bliskiego otoczenia. Wypalenie zawodowe sprawia, że brakuje nam sił na wykonywanie zadań związanych z rodzicielstwem, bądź też nie mamy czasu i chęci na spotkania towarzyskie. Jak podkreśla psychoterapeutka Katarzyna Filanowska:

Syndrom wypalenia zawodowego wynika głównie z nadmiernego zmęczenia oraz chronicznego stresu związanego z pracą. Może też być skutkiem nadmiernej ambicji, realizacją zadań poniżej swoich kompetencji bądź poczuciem braku rozwoju. Warto też wiedzieć, iż nieraz stanowi konsekwencję doświadczenia mobbingu w środowisku służbowym. Chociaż wypalenie przytrafić się może praktycznie w każdym zawodzie, wyróżniamy pewne grupy, które są szczególnie narażone na kryzys o dużym ładunku destrukcyjnym. Pojawienie się wypalenia jest bardziej prawdopodobne w pracy wymagającej odpowiedzialności, emocjonalnego zaangażowania oraz bliskich kontaktów z ludźmi. Cierpią na nie między innymi lekarze, pielęgniarki, ratownicy, nauczyciele czy urzędnicy.

Główne objawy wypalenia zawodowego

Wypalenie zawodowe przejawia się nie tylko ogólną niechęcią do pracy. Jego symptomy dotyczą bowiem sfery behawioralnej, funkcjonowania fizycznego, a także emocjonalnego.  Pozbawione empatii zachowanie, obniżenie własnej wartości, chroniczne poczucie osłabienia, kłopoty ze snem związane z nadmiernym stresem, częste konflikty w środowisku zawodowym - wszystko to może świadczyć o poważnym kryzysie, którego nie wolno lekceważyć. Nieleczony problem prowadzi nieraz bowiem do depresji i wywołuje lęki.

Kompleksowa pomoc w leczeniu wypalenia zawodowego

Osoby dotknięte wypaleniem zawodowym powinny skorzystać z profesjonalnej pomocy. Jednym ze skuteczniejszych sposobów pomocy jest psychoterapia poznawczo – behawioralna, na którą do swojego gabinetu zaprasza Katarzyna Filanowska. Sesje prowadzi zarówno w trybie stacjonarnym, jak i online. Podczas terapii pacjenci uczą się asertywności, zarządzania czasem, wykorzystywania swych umiejętności w optymalny sposób, a ponadto poznają sprawdzone techniki radzenie sobie ze stresem. Kolejne spotkania pomogą podnieść samoocenę oraz poczucie wartości, które z powodu wypalenia nieraz bywa złamane. Realizując kolejne etapy w psychoterapii, pacjent ma szansę odczuwać satysfakcję z pracy i poprawić jakość swojego życia.