Regularne badania, takie jak morfologia, badanie moczu czy też USG narządów wewnętrznych, pozwalają na kontrolowanie stanu zdrowia i wykrycie jakichkolwiek schorzeń w odpowiednim momencie. Jakiekolwiek problemy z aparatem ruchu należy skonsultować z ortopedą. Tego specjalistę można spotkać między innymi w Gabinecie Ortopedii w Krakowie. Jakie objawy powinny zaniepokoić i w leczeniu jakich schorzeń pomaga ortopeda?

Objawy, z którymi należy udać się do ortopedy

Najczęściej do wizyty u ortopedy skłaniają wszelkie dolegliwości bólowe, między innymi ze strony kręgosłupa. Do tego specjalisty warto udać się również wtedy, kiedy pacjent boryka się z rwą kulszową, a także niedowładami kończyn, które są objawem wielu jednostek chorobowych. Pacjent, który boryka się z przykurczami deformacjami czy też skróceniem kości po przebytych urazach, również powinien odwiedzić gabinet ortopedy. Częstą dolegliwością są również problemy ze stawem barkowym, kolanowym czy biodrowym – długotrwały ból, którego nie uśmierzają środki przeciwbólowe, jest objawem, który jak najszybciej należy skonsultować z ortopedą.

W leczeniu jakich schorzeń pomaga ortopeda?

Wielu osobom wydaje się, że ortopeda zajmuje się w głównej mierze leczeniem złamań, zwichnięć skręceń czy stłuczeń kończyn górnych oraz dolnych. Rzeczywiście, jest to prawda, ale specjalista w dziedzinie ortopedii poradzi sobie również z chorobami zapalnymi kości lub stawów, schorzeniami kręgosłupa, wadami postawy, a także z przeciążeniami stawów, takimi jak zespół cieśni nadgarstka. Warto pamiętać również o tym, że zakres działania ortopedów dziecięcych jest nieco inny. Do tego specjalisty warto udać się ze swoją pociechą między innymi wtedy, kiedy dziecko boryka się z wadami mózgoczaszki oraz deformacją kończyn górnych lub dolnych lub występują u niego zniekształcenia twarzoczaszki, takie jak niedorozwój żuchwy czy też rozszczep podniebienia twardego.

Z pomocą doświadczonego specjalisty można spotkać się między innymi w krakowskim Gabinecie Ortopedii, prowadzonym przez Artura Skolarczyka. Lekarz zajmujący się układem kostnym może zająć się także leczeniem choroby Scheuermanna, czyli zaburzeń rozwoju kręgów, najczęściej piersiowych, które występuje w okresie młodzieńczym. Na wizytę do ortopedy należy wybrać się także wtedy, gdy u pacjenta stwierdza się nowotwór kości. Do gabinetu warto wybrać się ze zdjęciami RTG, jeśli takowe zostały wykonane. Dzięki temu diagnoza będzie postawiona znacznie szybciej, a pacjent prędzej będzie mógł poczuć ulgę.