Każdemu rodzicowi zależy na tym, aby jego dziecko rozwijała się prawidłowo. Najwięcej procesów rozwojowych zachodzi na już we wczesnych latach życia. Należy do nich między innymi integracja sensoryczna, która odpowiada za odpowiednie łączenie bodźców ze zmysłami. Sprawy mogą się jednak skomplikować, dlatego odpowiednio szybka reakcja na wszelkie niepokojące objawy jest niezwykle ważna.

Zaburzenie integracji sensorycznej

Proces łączenia docierających do mózgu bodźców z odpowiednimi narządami zmysłu rozpoczyna się już w okresie płodowym. Jego najintensywniejszy rozwój następuje u dziecka między 3 a 7 rokiem życia. Pozwala to na odpowiednie zachowanie dziecka w różnych okolicznościach. Nie zawsze jednak ten proces przebiega prawidłowo lub jest wynikiem uszkodzeń narządów zmysłu, na przykład u osób z wadą wzroku lub słuchu.

Objawy zaburzenia integracji sensorycznej

Baczna obserwacja rozwoju pociechy od najmłodszych lat życia pozwala odpowiednio wcześnie wychwycić symptomy poszczególnych zaburzeń, w tym także sensorycznych. Do szczególnych objawów należą:

  • nadwrażliwość na dotyk, ruch, bodźce wzrokowe albo słuchowe,

  • zbyt mała wrażliwość na dotyk, ruch, bodźce wzrokowe albo słuchowe,

  • zbyt wysoki lub niski poziom aktywności ruchowej,

  • problem z koordynacją ruchową,

  • opóźnienie w rozwoju mowy,

  • trudność z koncentracją uwagi i organizacją,

  • wybuchowość i zachowania impulsywne.

Którakolwiek w wyżej wymienionych dolegliwości może być właśnie oznaką zaburzenia integracji sensorycznej. Każda może też w znacznym stopniu utrudniać codzienne funkcjonowaniem dziecka. Warto udać się wtedy do specjalisty, który postawi rzetelną diagnozę oraz zaleci odpowiednią terapię sensoryczną dla naszego podopiecznego.

Terapia zaburzeń integracji sensorycznej

Odpowiednio wcześnie określony problem zaburzeń sensorycznych pozwala na dobranie odpowiedniej metody leczenia. Niekoniecznie musimy prowadzić dziecko do specjalistycznych ośrodków terapeutycznych. Możliwe jest także skorzystanie z usług profesjonalistów w domowym zaciszu. Zajęcia Integracji Sensorycznej oferuje między innymi gabinet fizjoterapii Sprawny Maluch prowadzony przez fizjoterapeutę Izabelę Raczkowską, która świadczy usługi na terenie Głogowa oraz okolic. Gabinet pracuje z wcześniakami, niemowlętami i dziećmi przedszkolno-szkolnymi, a w ramach terapii oferuje również ocenę rozwoju psychoruchowego dziecka, rehabilitację dzieci w wadach postawy, rehabilitację po przebytych urazach, czy terapię przykurczy. Sprawny Maluch przyjmuje również dorosłych.

Odpowiedni zestaw ćwiczeń polega na swoistym rodzaju zabawy terapeuty z dzieckiem. Ma to na celu polepszenie funkcjonowania układu nerwowego dziecka. Można w ten sposób całkowicie wyeliminować albo ograniczyć nadwrażliwość sensoryczną lub ją wzmocnić w przypadku zbyt niskiego poziomu wrażliwości na bodźce. W terapii wykorzystywane są przedmioty o różnej fakturze oraz zastosowaniu, np.: huśtawki, piłki, hamaki, deskorolki. Bardzo istotna jest obecność rodzica w trakcie prowadzonych ćwiczeń. Sam okres terapii trwa od 6 miesięcy do 2 lat. Wszystko w zależności od poziomu zaburzeń, a także chęci do współpracy ze strony dziecka.