Zaćma to jedna z najczęściej występujących chorób wieku starczego. Nieleczona prowadzi do stopniowego pogarszania się wzroku i utraty zdolności widzenia.

Zaćma wtórna – pooperacyjne komplikacje

Zaćma to schorzenie spowodowane stopniowym odkładaniem się złogów białkowych w soczewce oka, powiązane bezpośrednio ze starzeniem się organizmu. Soczewka z czasem słabnie i mętnieje, przybierając charakterystyczną mleczną barwę i pogarszając widzenie. Jedynym sposobem na zatrzymanie tego procesu jest zabieg usunięcia zaćmy. Niestety, nawet szybka interwencja chirurgiczna nie eliminuje ryzyka nawrotu choroby – w takim przypadku mówimy o zaćmie wtórnej. 

Zaćma wtórna – czym jest?

Zaćma wtórna nie jest schorzeniem tożsamym z zaćmą pierwotną. Objawia się ponownym zamgleniem i zmętnieniem tylnej torebki soczewki oka, która nie została naruszona w trakcie zabiegu. Można zatem przyjąć, że zaćma wtórna stanowi powikłanie po operacji usunięcia zaćmy pierwotnej, chociaż nie jest to założenie bezwarunkowe (choroba może rozwinąć się wskutek dolegliwości metabolicznych, jako konsekwencja atopowego zapalenia skóry czy po doznanym urazie oka).

Metody leczenia zaćmy wtórnej – kapsulotomia

Leczenie zaćmy wtórnej jest relatywnie szybkie i proste. Zamiast chirurgicznej interwencji stosuje się metodę laserową tzw. kapsulotomię. Nowoczesne centra optyczne, takie jak Poradnia Okulistyczna Nzoz Oculus, przeprowadzają zabieg  w kilkanaście sekund, a pacjent może opuścić gabinet już po 30 minutach.

Kapsulotomia opiera się na wykorzystaniu nowoczesnych laserów neodymowo-yagowych (YAG), którymi wykonuje się niewielki otwór w środkowej części torebki tylnej soczewki. Jakość widzenia natychmiast ulega poprawie. Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym w warunkach ambulatoryjnych. 

Zaćma wtórna – zapobieganie

Do podstawowych zasad profilaktyki zaćmy można zaliczyć:

  • Przestrzeganie zasad zdrowej diety, dbanie o prawidłową kondycję organizmu i rezygnację z używek. Okuliści zalecają włączenie do codziennego jadłospisu produktów bogatych w witaminę A , C, E, witaminy z grupy B, luteinę, cynk, miedź oraz kwasy omega 3 i 6.
  • Bez względu na wiek należy unikać bezpośredniego kontaktu z promieniowaniem słonecznym – zmniejszenie ekspozycji na słońce to absolutna podstawa.
  • Regularne badania wzroku. Nawet jeżeli nie dostrzegamy żadnych problemów warto odwiedzać gabinet okulistyczny raz do roku. Wzrok nie psuje się z dnia na dzień, dlatego możemy nie zauważać pogorszenia jakości widzenia.