Refundacja to zwrot części albo całości poniesionych przez kogoś kosztów. Wyroby medyczne (w tym sprzęt medyczny) mogą być refundowane przez NFZ, jeżeli spełnisz konkretne wymogi. Mogą być one refundowane w różnej wysokości, jednorazowo i na określony czas. Wysokość refundacji oraz okres użytkowania określają dokładnie przepisy Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 29 maja 2017 roku w sprawie wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie.

Czym jest refundacja sprzętu medycznego i kto może z niej korzystać?

Każda osoba, która posiada aktualne ubezpieczenie zdrowotne i dostała receptę lub zlecenie wystawione przez uprawnionego do tego pracownika służby zdrowia, może skorzystać z refundacji sprzętu medycznego. Refundowane mogą być m.in.: wózki inwalidzkie, różne protezy, ortezy ortopedyczne, aparaty słuchowe, obuwie ortopedyczne, soczewki okularowe, materace przeciwodleżynowe, laski, kule, pieluchomajtki, cewniki czy sprzęt stomijny. 

To Minister Zdrowia ustala, czy dany produkt może zostać objęty refundacją i określa, do jakiej kwoty oraz w jakim procencie będzie do niego dopłacał fundusz zdrowia, dlatego dokładny wykaz wyrobów medycznych wraz z kwotami refundacji i okresem ich użytkowania jest umieszczony w załączniku do wyżej wymienionego Rozporządzenia Ministra Zdrowia. Wyroby medyczne są refundowane jednorazowo na określony ściśle czas. Refundacja może osiągać różną wysokość. 

Czy wszędzie można kupić refundowany sprzęt medyczny?

Objęty refundacją sprzęt medyczny można kupić u wybranych sprzedawców (np. w sklepach ze sprzętem medycznym takich jak sklep internetowy Medseven). Nie każdy sklep czy apteka ma w swojej ofercie asortyment refundowanych wyrobów. Jest to uzależnione od tego, na jakie produkty zawarł on umowę z NFZ.

Jak przebiega proces realizacji zleceń na refundowany sprzęt medyczny?

Cały proces realizacji takiego zlecenia można podzielić na trzy etapy:

1. Chory potrzebuje konkretnych wyrobów medycznych.

2. Lekarz albo inna osoba uprawniona (np. pielęgniarka lub fizjoterapeuta) wystawia i potwierdza swojemu pacjentowi zlecenie na te wyroby poprzez system weryfikacyjny NFZ.

3. Z wystawionym zleceniem pacjent albo osoba, która się nim opiekuje, udaje się do miejsca realizacji i dokonuje zakupu wybranego rodzaju przepisanego sprzętu lub wyrobu medycznego.

Zlecenie na zaopatrzenie w wyroby medyczne może być wystawione przez lekarza specjalistę, lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, pielęgniarkę, położną, fizjoterapeutę albo felczera, czyli osobę do tego uprawnioną. Zdiagnozowana przez jedną z takich osób konieczność korzystania z określonego sprzętu medycznego jest podstawą do wystąpienia o jego refundację. Zlecenia te są drukowane przez lekarza z systemu informatycznego. Tylko w wyjątkowych sytuacjach (np. wtedy, gdy system ów jest niedostępny z powodu awarii) mogą być wypisywane odręcznie. Okres użytkowania danego sprzętu jest określony w przepisach i jest inny w przypadku różnych sprzętów. Należy pamiętać, że zlecanie na wyroby medyczne jest ważne przez 12 miesięcy od dnia wypisania, dlatego muszą być zrealizowane w tym czasie.

Obecnie potwierdzenie zlecenia do refundacji jest realizowane za pośrednictwem serwisów internetowych i usług informatycznych już na etapie wypisywania potrzebnego zaopatrzenia przez lekarza lub inną osobę uprawnioną. To duże usprawnienie i ułatwienie dla pacjentów, którzy nie muszą już, tak jak to było wcześniej, osobiście potwierdzać zleceń w odpowiednim do miejsca zamieszkania Oddziale Wojewódzkim NFZ.