Technologia  CAD/CAM,nazywana w uproszczeniu technologią 3D, jest rozwijana od blisko 40 lat. Znalazła swoje szerokie zastosowanie w protetyce stomatologicznej. W nowoczesnych klinikach i gabinetach stomatologicznych powszechnie stosuje się rozwiązania wspomagające pobieranie wycisków, projektowanie i wykonywanie koron, mostów, protez. Wprawdzie nie zastąpiła tradycyjnych metod wykonywania odbudów protetycznych, ale znacznie poszerzyła możliwości dentystów i techników.

Jakie uzupełnienia prostetyczne najczęściej tworzy się przy pomocy systemu CAD/CAM?

Statystycznie najczęściej wykonywanymi odbudowami protetycznymi są korony i mosty - mówi dr n. med Anna Graf z Kliniki Stomatologicznej UNIMEDEX. Najbardziej estetyczne są prace porcelanowe wykonane – tradycyjnie - na podbudowie metalowej i nowsze - na podbudowie z cyrkonu oraz pełnoceramiczne. Twórcy systemów „zaprzęgli” technologie skanowania przestrzennego, frezowania komputerowego, a ostatnio drukowania do uproszczenia i przyspieszenia wykonania prac.  Dlatego doskonale sprawdzają się przede wszystkim w wytwarzaniu koron i mostów pełnoceramicznych. Teraz pojedyncze korony i mosty można wykonać na jednej wizycie!

Jak tworzy się prace protetyczne przy wykorzystaniu technologii CAD/CAM?

Dentyści i technicy używają systemów CAD/CAM  na kilka sposobów. Podstawową czynnością jest wykonanie skanu jamy ustnej pacjenta, zwane wyciskiem optycznym, przy użyciu skanera wewnątrzustnego. Korony i niewielkie mosty, inlay, licówki wykonuje się  na miejscu. Na podstawie wycisku optycznego projektuje się i wykonuje odbudowy w specjalnej frezarce. W przypadku większych prac skan przesyła się drogą elektroniczną do wybranego laboratorium. Tam drukowany jest model gipsowy, na którym projektuje się również inne niż mosty i korony odbudowy tj.:

  • protezy całkowite i częściowe
  • protezy szkieletowe

Jakie są zalety systemu CAD/CAM?

Zastosowanie technologii CAD/CAM w gabinetach stomatologicznych przeniosło protetykę na dużo wyższy poziom. Korzyści odczuwają przede wszystkim pacjenci. Czas leczenia skraca się nawet do jednej wizyty. Dokładność i estetyka wykonania odbudów mogą w pełni konkurować z tradycyjnymi metodami. W ciągu 11 lat stosowania metody CAD/CAM w naszej Klinice wykonaliśmy tym sposobem ok 10 tysięcy koron mostów i innych prac - kontynuuje Dr Graf - co potwierdza, że na stałe weszła do codziennej praktyki stomatologicznej. Nawet jeśli weźmie się pod uwagę wysokie koszty zakupu sprzętu, szkolenia personelu i opłat za licencję oprogramowania.