Bagatelizowanie objawów choroby może być przyczyną pogarszającej się sytuacji zdrowotnej. Choć nie należy również i wyolbrzymiać swojej sytuacji zdrowotnej to wiele zależy od szybkiej diagnozy i szybkiego działania i współdziałania z lekarzem. Dlatego też nawet zwykłe zawroty głowy mogą świadczyć o poważnych uszkodzeniach. Warto jest więc szybko skonsultować taką sytuację z lekarzem neurologiem, by zapobiegać, zamiast leczyć, by mieć pewność, że choroba jest pod kontrolą, by wiedzieć, że istnieją rozwiązania, które być może mogą nam pomóc.

Czym są zawroty głowy?

Są zwykłym zakłóceniem prawidłowych funkcji ważnej części układu nerwowego, która jest odpowiedzialna za utrzymanie prawidłowej postawy ciała i równowagi. Za ich pracę oraz prawidłowe działanie układu nerwowego odpowiedzialny jest błędnik i nerw statyczno-słuchowy. Także złożone struktury takie, jak układ czynnościowy w ośrodku w pniu mózgu i korze mózgowej. To ośrodek, który przetwarza zdobyte informacje, które pochodzą z błędnika, stawów, mięśni, i organów wewnętrznych, a jego skomplikowanie powoduje, że jest bardziej podatny na uszkodzenia niż inne struktury w naszym organizmie

Najczęściej wyróżnianymi i leczonymi przez poradnie neurologiczne objawami uszkodzeń układu nerwowego są:

  • oczopląs,
  • chodzenie na szeroko rozstawionych nogach,
  • chwianie się w pozycji stojącej ze złączonymi nogami.

Wyróżniamy więc dwa różne rodzaje zawrotów głowy, a są nimi układowe zawroty głowy i nieukładowe zawroty głowy. Dobrą praktyką jest wykonanie badania głowy, gdy mamy z nimi do czynienia. Układowe to takie, w których odczuwamy często kierunek zawrotów i jesteśmy w stanie go określić. To bardziej świadome objawy, które prowadzą do kołowania się otoczenia i w ten sposób często prowadzą do utraty przez nas równowagi, upadku, tymczasowego wstrzymania wszelkich działań.

Nieukładowe prowadzą do zaćmienia i oszołomienia. Często przy nich nie występuje kołowanie się otoczenia, a jedynie wystąpienie mroczków przed oczami i odczuć, których nie jesteśmy w stanie określić.

Jakie są przyczyny zawrotów głowy?

Wśród chorób powodujących zawroty głowy wymieniamy szczególnie wszelkie choroby ucha. To choroba lokomocyjna i Méniere’a, które również prowadzą do upośledzenia słuchu, czy słyszenia szumu w uszach. To także choroby takie jak zapalenie ucha środkowego, uszkodzenie lub zatkanie błędnika. Dlatego często konieczne jest wykonanie eeg głowy.

Jak twierdzą specjaliści od neurologii tacy jak lekarz neurolog Dorota Dzianott-Pabijan, prowadząca własny gabinet lekarski, powodów wystąpienia zawrotów głowy i chorób układu nerwowego może być więcej. Są to między innymi przyczyny pochodzenia pozabłędnikowego, takie jak cukrzyca, miażdżyca, nadciśnienie tętnicze, ale również i zaburzenia rytmu serca, czy pojawienie się krwotoku lub wystąpienie zawału. Dlatego tak ważne jest leczenie neurologiczne. Ponadto występują i przyczyny towarzyszące stanom przedomdleniowym spowodowanym obniżeniem ciśnienia krwi. W ich wyniku często dochodzi do:

  • zawrotów głowy,
  • uczucia słabnięcia,
  • wystąpienia mroczków przed oczami,
  • wiotkości nóg,
  • dudnienia w uszach,
  • mdłości,
  • pocenia się,
  • bladości.

Wystąpienie dużego stresu jest powodem problemów z zawrotami głowy o podłożu psychologicznym. Takimi bodźcami mogą być lęki, kołatanie serca. Także problemy z oddychaniem takie jak duszności i przyspieszony oddech. Ostatecznie wśród wymienionych brakuje nam jeszcze mrowienia ust, nóg, rąk.

Różne są przyczyny zawrotów głowy, ale nigdy nie warto ich bagatelizować. Dlatego też, gdy zaczynają się te problemy, lepiej jest udać się na konsultacje z neurologiem, niż czekać aż objawy staną się bardziej nieprzyjemne i nieprzewidywalne.