Nieprawidłowości ustawienia oczu w ciągu trzech pierwszych miesięcy życia dziecka mogą być fizjologiczne. Później każde odstępstwo od normy powinno być skonsultowane z okulistą. Niestety wśród społeczeństwa wciąż panuje przekonanie, że zez u dziecka do dwóch lat jest rzeczą normalną i nie należy się nim przejmować. Jest to mit, z którym od lat próbują walczyć lekarze.

Przyczyny zeza u dzieci

Wzrok rozwija się już we wczesnym etapie życia dziecka. Już noworodki są w stanie odbierać bodźce wizualne, choć są one nieprecyzyjne i zamazane. Wraz ze wzrostem dziecka, wzrok staje się coraz bardziej wyraźny. Zez może pojawić się na każdym etapie rozwoju malucha. Istnieje wiele przyczyn jego występowania. Jedną z najliczniejszych są nieprawidłowości w budowie gałki ocznej lub jej unerwieniu. Zeza może powodować także zaćma, schorzenie rogówki, astygmatyzm czy zwyrodnienie siatkówki. Doświadczony okulista dziecięcy z pewnością znajdzie właściwą przyczynę i wdroży odpowiednie leczenie.

Rodzaje zeza

U dzieci najczęściej spotykany jest zez zbieżny. Mówimy o nim wówczas, gdy jedno lub oba oczka skierowane są w kierunku nosa. Jego przyczyną bardzo często jest nadwzroczność. Kolejną, często spotykaną nieprawidłowością jest zez rozbieżny. W tym przypadku gałki oczne skierowane są do skroni. Zez rozbieżny bardzo często ujawnia się podczas oglądania telewizji lub w momencie, kiedy maluch się zamyśli. Niedowład mięśnia górnego skośnego często powoduje zeza skośnego.

Diagnostyka

Diagnostyka zeza często wymaga specjalistycznych badań okulistycznych. Mali pacjenci nie zawsze chętnie współpracują, dlatego też znalezienie cierpliwego i doświadczonego okulisty jest sprawą priorytetową. Jednym z podstawowych badań jest ocena ostrości wzroku. Lekarz sprawdza ostrość widzenia w prawym i lewym oku. Przy pomocy kolorowych tablic i różnych przedmiotów bada także widzenie z bliska i z daleka. W celu skutecznej diagnozy wykorzystuje się także badanie dna oka. Pozwala ono na określenie przyczyn zeza.

Leczenie

Jak twierdzi pani dr Beata Kaszyńska – szanowany okulista z Arkadia Medical-wczesne wykrycie wady daje dużą nadzieję na całkowite jej usunięcie. Leczenie zeza zależne jest od czynników, które spowodowały jego wystąpienie. Może odbywać się przy pomocy indywidualnie dobranych szkieł korekcyjnych lub ćwiczeń ortooptycznych. Czasami konieczne jest leczenie chirurgiczne, ale wykonuje je się tylko wtedy, kiedy wszystkie inne metody zawiodły, a zez wciąż jest obecny. Należy pamiętać o profilaktyce wczesnego wykrywania wad wzroku. Warto uważnie obserwować dziecko oraz prosić pediatrę o ocenę widzenia w trakcie bilansu. Jeżeli tylko pojawią się jakiekolwiek wątpliwości, trzeba udać się do specjalisty.