W nowoczesnej dziedzinie medycyny, czy stomatologii, za którą uważa się protetykę, popularnymi uzupełnieniami zębowymi, a także szczękowymi, są tzw. protezy szkieletowe. Stosuje się je głównie w przypadkach, kiedy to z różnych powodów, nie można zastosować uzupełnień mostkami. Jest to zatem bardzo popularna forma „odbudowy” ubytków w jamie ustnej, co odbywa się według zróżnicowanych klasy Kennedy’ego. Dzisiaj bowiem protezy szkieletowe, są bardzo różnorodne.

Klasy Kennedy’ego

Przy projektowaniu, a w zasadzie planowaniu tworzenia protez szkieletowych, stosuje się między innymi klasyfikację Kennedy’ego, która określa rodzaj danego ubytku. Klasami tymi, są:

Klasa 1: Obustronne braki skrzydłowe (wolne skrzydła).

Klasa 2: Jednostronny brak skrzydłowy (wolne skrzydło).

Klasa 3: Łuk zębowy przerwany w bocznym odcinku (boczne braki międzyzębowe).

Klasa 4: Przerwany łuk zębowy nad linią środkową (przedni brak międzyzębowy).

Warto przy tym wiedzieć, że dla klasy 1 najczęściej stosuje się dwa punkty podparcia. Dla klasy 2, trzy. A dla klasy 3 i 4, najczęściej stosuje się cztery punkty podparcia, czyli nakłady. Warto przy tym wiedzieć, że dla każdego przypadku stosuje się inne parametry techniczne, co powoduje, że rodzajów protez szkieletowych może być dziesiątki. Ważnymi wyznacznikami, są między innymi odpowiednie własności osi obrotu, ramienia siły, czy ramienia obciążanego. Istotne też jest stosowanie odmiennych klamer: klamra podwójna, okrężna, Bonwilla, czy Bonyharda.

Technologie wytwórcze – klasyczne i zdigitalizowane

Jeśli chodzi o proces tworzenia protez szkieletowych, warto wiedzieć, że wykorzystuje się dzisiaj zarówno metody klasyczne, jak i bardziej innowacyjne cyfrowe/zdigitalizowane. W pierwszym przypadku mowa o wykonaniu gipsowego modelu żuchwy/szczęki na podstawie woskowego odcisku, manualnym wyznaczeniu położenia protezy na powierzchni modelu wzorcowego, manualnym wykonaniu woskowej postaci protezy szkieletowej, manualnym wykonaniu woskowego układu zalewowego będącego integralną częścią̨ modelu protezy, wykonaniu formy na podstawie modelu woskowego, odlewaniu docelowej protezy szkieletowej, oraz o końcowej obróbce mechanicznej, a także chemicznej.

Bardziej nowoczesne gabinety stomatologiczne i następnie pracowanie opierają się jednak o znacznie szybszy proces, który zakłada: digitalizację woskowego odcisku, zamodelowanie postaci protezy wraz z układem zalewowym, wykonanie fizycznego modelu w specjalnych maszynach, wykonanie formy odlewniczej, odlanie docelowej protezy, oraz ostateczną obróbkę. Na takie „komputerowe” innowacje stawia między innymi Pracownia Protetyczna N-DENT, która jest w stanie wytworzyć różnego rodzaju uzupełnienia, od protez po szyny wybielające!