Powiedzenie, głoszące tezę, iż sport to zdrowie, traci nieco na wartości w przypadku sportu uprawianego w sposób wyczynowy. Wszyscy sportowcy poprzez ogromne obciążenie swojego organizmu narażeni są na różnego rodzaju kontuzje. Gdy już do niej dojdzie, bardzo ważny jest szybki czas reakcji, aby nie doprowadzić do nieodwracalnych zmian. Z jakimi urazami można zetknąć się najczęściej i jak skutecznie przywrócić organizm do pełnej formy?

Najczęstsze urazy

Osobami szczególnie narażonymi na kontuzje są przede wszystkim przedstawiciele sportów zespołowych, uznawanych za silnie kontaktowe. O czym konkretnie mowa? Chodzi oczywiście o dyscypliny takie jak piłka nożna, piłka ręczna, czy rugby, czyli o rozgrywki, w których liczy się nie tylko wyszkolenie techniczne, ale także brutalna siła i wytrzymałość. Do jakiego typu urazów może dojść podczas zmagań sportowych? Mowa tu głównie o urazach kończyn dolnych, do których zdecydowanie można zaliczyć zwichnięcia oraz skręcenia. Rehabilitanci najczęściej spotykają się ze skręceniem stawów skokowych, zerwaniem więzadeł krzyżowych w kolenie, czy ze zwichnięciami obręczy barkowej. Choć są to kontuzje niezwykle bolesne, to nie zagrażają one zdrowiu znacząco.

Nieco inaczej sprawa wygląda w przypadku złamań. W skrajnych sytuacjach złamanie może wykluczyć zawodnika z gry na wiele miesięcy, a to niestety coraz częściej wiąże się z koniecznością porzucenia zawodowej kariery. Bez względu na rodzaj kontuzji, zawsze istnieje potrzeba przeprowadzenia profesjonalnej rehabilitacji, aby uszkodzona cześć ciała mogła funkcjonować tak, jak przed urazem. Warto w tym przypadku zwrócić uwagę na najlepszych rehabilitantów. Zdecydowanie zalicza się do nich przychodnia DORSALIS, która dzięki wykwalifikowanej kadrze pracowniczej oraz nowoczesnemu wyposażeniu od lat pomaga sportowcom w dojściu do zdrowia. Czego konkretnie używa się podczas zabiegów rehabilitacyjnych?

Nowoczesna rehabilitacja

Rozwój nowoczesnej technologii nie ominął również branży medycznej. Dzięki wykorzystaniu nowoczesnych urządzeń rehabilitacja może przebiegać bardzo sprawnie i, co wyda się dla wielu pacjentów najważniejsze, bezboleśnie. Aby przywrócić kończynom dawną sprawność, używa się m.in. siły pola elektromagnetycznego. Nie można również nie wspomnieć o możliwości zastosowania terapii laserowej, która szczególnie przydaje się w momencie, gdy ma się do czynienia z krwiakami lub innego rodzaju wybroczynami wewnętrznymi.

Naukowo udowodnioną skuteczność ma również krioterapia, czyli usuwanie skutków urazu za pomocą bardzo niskich temperatur. Skuteczna fizykoterapia możliwa jest również dzięki zastosowaniu ultradźwięków, które pozwalają na bezinwazyjną ingerencję w organizm. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, iż przy najbardziej niefortunnych kontuzjach, które uniemożliwiają poruszanie się, najlepsi rehabilitanci są w stanie wykonać niezbędne zabiegi w domu poszkodowanego.