Chleb jest podstawowym produktem spożywczym. Z badań wynika, że człowiek posila się nim już od 10 tysięcy lat. Sposób przygotowywania ciasta na chleb oraz technika jego wypieku są ściśle związane z kulturą i tradycją narodów zamieszkujących najróżniejsze zakątki świata. My, Polacy, nie jesteśmy w tej kwestii wyjątkiem. Dla nas chleb to nie tylko pożywienie, ale też symbol dostatku i pomyślności. Jakim chlebem zajadamy się na co dzień? Przedstawiamy trzy najpopularniejsze rodzaje.

Chleb zwykły

Chleb zwykły wypiekany jest z mieszanki mąki pszennej i żytniej. To rodzaj pieczywa białego przygotowywanego na bazie tradycyjnych receptur. Zdecydowanie najczęściej gości ono na naszych stołach. Chleb zwykły jest delikatny i lekkostrawny. Charakteryzuje się puszystym miąższem i złocistą, chrupiącą skórką, która często posypana jest makiem lub ziarnami sezamu. Choć jasne pieczywo nie jest polecane osobom będącym na diecie redukcyjnej, idealnie wpisze się w potrzeby dzieci, seniorów oraz wszystkim tych, którzy cierpią na zespół jelita drażliwego, chorobę wrzodową żołądka lub choroby trzustki. Wszystko dzięki niskiej zawartości błonnika pokarmowego. Co ważne, zwykły chleb zawiera wiele cennych witamin i składników mineralnych. Warto jednak sięgać po pieczywo ze sprawdzonej piekarni, takiej jak np. Piekarnia-Cukiernia Dariusz Jędrzejczak. Nie stosuje ona konserwantów i polepszaczy do tworzenia swoich wypieków.

Chleb żytni

Chleb żytni powstaje z mąki oczyszczonej lub razowej, przez co wyróżnia się wyższą zawartością błonnika pokarmowego niż chleb zwykły. Przez to też ma ciemniejszy kolor i bardziej wilgotny miąższ. Chleb żytni jest sycący i mało kaloryczny. Dostarcza organizmowi witamin z grupy B, cynku, kwasu pantotenowego, fosforu, magnezu, wapnia i innych mikroelementów. Idealnie nadaje się do dłuższego przechowywania w chlebaku. Niektórym może jednak przeszkadzać nieco kwaskowy smak chleba żytniego. Niemniej, jest to produkt polecany osobom dbającym o sylwetkę i chorującym na serce. Wypiek zawiera gluten, więc nie powinny spożywać go osoby chore na celiakię i nietolerujące tego składnika w diecie.

Chleb orkiszowy

Chleb orkiszowy wypiekany jest z orkiszu, czyli najstarszej odmiany pszenicy. Pochodzi ona z ekologicznych upraw, co determinuje poniekąd właściwości samego wypieku. Pieczywo orkiszowe zyskało w ostatnich latach ogromną popularność. To cenne źródło białka, witamin A, D i E, cynku, miedzi, żelaza oraz wapnia. Co więcej, chleb orkiszowy zawiera też przeciwutleniacze i sterole roślinne, które redukują poziom „złego” cholesterolu w organizmie i które zwiększają naszą odporność na różne choroby. Warto zaznaczyć, że chleb orkiszowy został wskazany przez konsumentów jako jeden z najlepszych w smaku. Do tego aromatycznie pachnie i doskonale zaspokaja głód.

Piekarnia-Cukiernia Dariusz Jędrzejczak - oferta

Piekarnia-Cukiernia Dariusz Jędrzejczak, która znajduje się w Gniechowicach, w województwie dolnośląskim, powstała w 2000 roku i od tego czasu cieszy się ogromnym zaufaniem klientów. specjalizuje się w produkcji pieczywa i wyrobów półcukierniczych. Współpracuje z dziesiątkami sklepów detalicznych, marketów i odbiorców indywidualnych. Oferuje różne rodzaje pieczywa, takie jak chleb żytni, mieszany, pszenny, razowy oraz bułki. W ofercie znajdują się również słodkie wypieki, takie jak pączki, drożdżówki, ciasta i rogale. Doświadczeni piekarze czuwają nad produkcją, kontrolując temperaturę wypieków i ozdabiając wyroby. Firma dba o wysoką jakość produktów i zadowolenie klientów - zapewnia terminowe dostawy i atrakcyjne ceny.