Tort to wyjątkowy przysmak, którego początki sięgają starożytności. Największy rozkwit tych deserów nastąpił jednak w epoce renesansu, kiedy ówcześni cukiernicy wręcz prześcigali się w tworzeniu nowych smaków. Początkowo delektować się nimi mogli tylko ludzie majętni. Tworzono torty specjalnie dla koronowanych głów lub na uroczystości upamiętniające wydarzenia historyczne. Wiele przepisów z tamtych lat do dziś zachwyca nasze podniebienia.

Tort Sachera

Deser ten po raz pierwszy można było skosztować w 1832 roku na dworze kanclerza Austrii księcia Metternicha. Stworzył go zaledwie szesnastoletni pomocnik kuchenny Franz Sacher. Pod nieobecność szefa kuchni otrzymał zlecenie na wymyślenie nowego deseru dla księcia i jego gości. Młody cukiernik opracował wówczas tort czekoladowy przekładany marmoladą morelową i oblewany polewą czekoladową. Ciasto szybko stało się słynne na całą Europę. Syn autora tego przepisu przez kilka lat procesował się z pewną kawiarnią o prawa do używania nazwy „tort Sachera”. W końcu wygrał tę batalię sądową i w pełni oryginalny tort można zjeść wyłącznie w hotelu Sacher.

Tort szwarcwaldzki

Tort powstał w XIX wieku, ale pierwszy przepis na ten słodki przysmak niemiecki opracowano dopiero w 1930 roku. Od tego czasu wiele cukierni na całym świecie wytwarza ten specjał, w tym i firma Słodkości AnMiKo. Tort szwarcwaldzki składa się z kilku warstw biszkoptu nasączonego syropem wiśniowym i czereśniową wódką Kirsch. Ciasto przekładane jest bitą śmietaną i wiśniami z syropu oraz oblane polewą czekoladową. Słowo „schwarzwald” oznacza dokładnie czarny las, więc także pod tą nazwą występuje ten popularny tort urodzinowy.

Tort Pavlova

Głównym składnikiem tego tortu jest ciasto bezowe udekorowane bitą śmietaną i owocami. Stworzono go w połowie lat dwudziestych XX wieku, jako hołd dla rosyjskiej primabaleriny Anny Pavlowej. W taki wyjątkowy sposób uczczono pobyt tej słynnej tancerki baletowej w australijskim Perth.

Tort Napoleon

Wbrew przypuszczeniom tort ten nie pochodzi z Francji, ale z carskiej Rosji. Za panowania Mikołaja II postanowiono uczcić stulecie wojny z 1812 roku, kiedy to armia rosyjska pokonała wojsko Napoleona. Wówczas na stole pojawił się tort Napoleona, który składał się z bardzo cienkich plastrów ciasta przełożonych kremem. Przygotowanie tego słodkiego przysmaku nawet dziś jest bardzo pracochłonne, ale na szczęście zawsze można skorzystać z opcji „tort na zamówienie”. Ze względu na swoją specyficzną budowę deser ten nazywany jest też tortem tysiąca warstw.