Należy do grupy owoców najbardziej kojarzących się z wakacjami. Dzięki dużej zawartości wody sprawdza się idealnie w słoneczne i upalne dni. Należący do rodziny dyniowatych arbuz posiada wiele cennych właściwości. Świetnie smakuje samodzielnie, ale można go wykorzystać do przygotowania wielu smacznych dań i przekąsek. Sprawdź, co kryje w sobie ten nieodłączny atrybut lata. Dowiedz się również, co niesie za sobą regularne spożywanie kawonu. 

Jakie korzyści płyną z jedzenia arbuza?

Duży owoc o grubej i zielonej skórze oraz soczystym i zazwyczaj czerwonym miąższu (choć występują również inne odmiany np. żółty Janosik) – to najprostsza charakterystyka arbuza. Posiada zazwyczaj liczne pestki, jednak w hurtowniach i sklepach spożywczych można odnaleźć wersje bezpestkowe.

Kawon (inna nazwa owocu) pochodzi z Afryki Południowej, ale dziś hodowany jest w wielu ciepłych i egzotycznych miejscach na świecie. Choć aż w 92% składa się z wody, to ma wiele dobroczynnych właściwości.      

Największy sprzymierzeniec w czasie upałów

Nie bez powodu arbuz zwyczajny uważany jest za najpopularniejszy letni owoc. Jak już wiemy, składa się w większości z wody. Z tego powodu nie tylko świetnie gasi pragnienie, ale i dostarcza organizmowi zdrową dawkę nawodnienia za sprawą witamin i minerałów.

W ten sposób roślina pozytywnie wpływa również na działanie nerek oraz gospodarkę elektrolitową. Zapobiega udarowi cieplnemu oraz łagodzi drażliwość. Dodatkowo gruba skórka sprawia, że miąższ zachowuje niską temperaturę, co świetnie sprawdzi się w upalne dni.

Arbuz a odchudzanie

Wysoka zawartość wody w składzie kawonu zapewnia nie tylko ogromne orzeźwienie, ale i niską kaloryczność. Ile kalorii ma arbuz? W 100 gramach znajduje się przeciętnie tylko 30 kcal. Dla porównania to mniej niż w również popularnych latem truskawkach. Z tego powodu ten pyszny owoc polecany jest nie tylko przez wykwalifikowanych dietetyków osobom, które pilnują swojej wagi.

Istnieje jednak jeden ważny szczegół – roślina ma wysoki indeks glikemiczny. Oznacza to, że niedługo po zjedzeniu arbuza znowu stajemy się głodni. Dlatego też często zdania dotyczące odchudzających właściwości owocu są podzielone. Unikać tej przekąski powinny przede wszystkim osoby zmagające się z cukrzycą.   

Witaminy i minerały w składzie arbuza

Wiemy już, że omawiany owoc w większości składa się z wody. Jednak co z pozostałymi 8% jego masy? W tej niewielkiej części składu arbuza możemy odnaleźć wiele witamin i minerałów. Kawon to źródło witaminy C, która odpowiada za lepsze krążenie oraz witaminy A, która dobroczynnie wpływa na układ nerwowy oraz serce. Roślina dostarcza również aminokwasy i sole mineralne takie jak magnez i potas, które m.in. dotleniają mózg oraz obniżają ciśnienie krwi.    

właściwości arbuza

Aktywność przeciwzapalna i przeciwutleniająca owocu

Owoc posiada udowodnione działanie przeciwzapalne. Zawdzięcza to bogatej zawartości witaminy C oraz likopenu – dostarcza go więcej niż słynące z tego pomidory. Poza tym w składzie rośliny możemy odnaleźć inne składniki o zdrowotnych właściwościach np. beta-karoten, luteinę, kryptoksantynę oraz zeaksantynę. Dieta bogata w arbuzy pomoże w ukojeniu nerwów oraz uspokojeniu organizmu. Przeciwutleniacze chronią również przed chorobami serca i nowotworami. 

Arbuz – idealny dla sportowców

Wśród ważnych składników odżywczych arbuza możemy wskazać cyrtulinę. To aminokwas o wyjątkowym działaniu, który sprzyja przede wszystkim sportowcom oraz wszystkim miłośnikom aktywności fizycznej. Jego główną korzyścią jest zmniejszenie zmęczenia mięśni – to natomiast zwiększa wytrzymałość podczas wysiłku i poprawia siłę. Dodatkowo wspomaga usuwanie powstałego w trakcie treningu kwasu mlekowego. Zjedzenie owocu zaleca się na godzinę przed planowanymi ćwiczeniami.

Pozostałe właściwości arbuza

Owoc z rodziny dyniowatych nie tylko pysznie smakuje, ale jak już się przekonaliśmy, ma szereg wartości odżywczych. Dodatkowo wśród licznych zdrowotnych właściwości arbuza możemy również wskazać:

  • usuwanie toksyn z organizmu;
  • poprawę przemiany materii;
  • działanie moczopędne oraz przeciwbakteryjne;
  • zapobieganie podwyższaniu się poziomu cholesterolu;

Poza tym przekąska może wspomóc koncentrację oraz wpływa na poprawę jakości naszego snu czy laktacji. Spożywanie arbuza może wspomagać potencję. Dzięki dużej zawartości witaminy C w kawonie zwiększa się elastyczność skóry i włosów.

Arbuz zwyczajny to nie tylko smaczna i zdrowa przekąska, ale również dodatek do wielu potraw i napojów. Świetnie sprawdzi się jako składnik orzeźwiających lemoniad czy koktajli. Owoc jest również ciekawym elementem dań np. sałatek czy chłodników. To doskonałe połączenie nawodnienia z pyszną dawką witamin. Warto włączyć więc kawon do swojej diety.