Jednym z symboli kuchni amerykańskiej bez wątpienia jest sos barbecue. W zależności od odmiany, łączy w sobie słodkie, słone i kwaśne smaki. Wersje przygotowywane w niektórych stanach USA zawierają także wyraźnie wyczuwalne, pikantne akcenty. Natomiast nieodłączny element każdego przepisu stanowi aromat wędzonki. Co jeszcze warto wiedzieć na temat tego cenionego dipu do różnych potraw?

Zastosowanie sosu BBQ

Dokładna data powstania sosu BBQ nie jest znana, istnieje za to pewna teoria. Głosi, że jego początki sięgają XVII wieku, czyli czasów pierwszych koloni w Ameryce. Wiadomo natomiast, że do powszechnego użytku wszedł pod koniec lat 40-tych XX wieku. Dziś cieszy się popularnością nie tylko w USA, dlatego, że sprawdza się, jako:

  • dodatek do grillowanej wieprzowiny i skrzydełek kurczak,
  • dodatek do burgerów wołowych i mostków,
  • marynata stosowana przed opiekaniem mięsa na ruszcie,
  • przyprawa dodawana w ostatnim etapie opiekania mięsa.

Nie ma obowiązującego w całych Stanach Zjednoczonych przepisu na sos barbcue. Przyrządza się go na przeróżne sposoby, praktycznie każdy stan ma swoją recepturę. Niemniej można wyróżnić pewne cechy wspólne.

Barcecue to także nazwa długiego opiekania mięsa w specjalnych grillach. W Polsce produkowanych przez firmę Route 66 Grill. Natomiast rudawo-brązowy sos jest dla wielu osób kwintesencją potrawy. Ma słodko-słony smak z wyczuwalnym, dymnym aromatem i cierpkimi akcentami. W wielu przypadkach jego bazę stanowi przecier pomidorowy lub keczup. Za kwaśny posmak odpowiada ocet winny, słodycz to wynik dodania cukru trzcinowego lub melasy. Skąd bierze się dymna nuta? Przeważnie pochodzi z wywaru z wędzonego mięsa. Czasem jego miejsce zajmuje uwędzona i sproszkowana papryka. Do BBQ dodawany jest także sos sojowy lub worcester, czyli słone aromaty. To przykładowy skład sosu, który podlega przeróżnym zmianom w zależności od regionu i jego tradycji.

Rodzaje sosu barbecue

Żeberka z grilla barbecue czy też podobne potrawy można przygotować z wykorzystaniem różnych rodzajów sosu. W Teksasie przyrządzany jest ostrzejszy dip z dodatkiem papryczki chili. Inne regiony i ich klasyczne sosy to:

  • Alabama – sos powstaje z pomidorów, octu i pieprzu,
  • Karolina Południowa – sos powstaje z pomidorów, musztardy, octu i pieprzu,
  • Georgia – sos powstaje z keczupu, czosnku oraz cebli,
  • Tennessee – w skład sosu wchodzą pomidory, cukier, ocet.

Interesującą wersją jest gęsty, brązowoczerwony Kansas City Dip. Robiony z pomidorów, brązowego cukru, miodu, melasy, octu i soku z cytryny. Ważne dopełnienie składu to pieprz, musztarda i chili. Jeśli którąś wersję sosu można nazwać najpopularniejszą to jest nią waśnie ta.