Miazga kakaowa i proszek kakaowy to dwa różne produkty, które mają swoje unikalne właściwości i zastosowania. Choć oba pochodzą z ziaren kakaowca, to proces ich produkcji oraz finalny efekt jest odmienny. W poniższym artykule dowiesz się, jakie są różnice między tymi dwoma produktami oraz w jaki sposób można je wykorzystać. Przedstawimy także ofertę firmy Choco Trade, która specjalizuje się w sprzedaży hurtowej półproduktów cukierniczych i piekarniczych, w tym miazgi kakaowej i proszku kakaowego.

Jak powstaje miazga kakaowa i proszek kakaowy?

Miazga kakaowa powstaje poprzez mielenie prażonych ziaren kakaowca. W wyniku tego procesu uzyskuje się gęstą, oleistą masę o intensywnym smaku i aromacie kakao. Miazga ta jest następnie poddawana procesowi tłoczenia, który pozwala na oddzielenie tłuszczu kakaowego od stałych składników. Pozostała po tłoczeniu sucha masa to właśnie proszek kakaowy, który jest dodatkowo przesiewany i mielony na drobniejszy proszek.

Proszek kakaowy a miazga kakaowa – jakie są różnice?

Główną różnicą między miazgą kakaową a proszkiem kakaowym jest zawartość tłuszczu. Miazga kakaowa jest bogata w tłuszcz kakaowy, który nadaje jej kremową konsystencję i intensywny smak. Proszek kakaowy natomiast jest produktem odtłuszczonym, co sprawia, że jest on lżejszy i bardziej sypki. Ponadto proszek kakaowy może być alkalizowany, co wpływa na jego barwę, smak oraz właściwości chemiczne.

Zastosowania miazgi kakaowej

Miazga kakaowa znajduje szerokie zastosowanie w przemyśle spożywczym. Jest ona wykorzystywana jako podstawowy składnik do produkcji czekolady oraz jako dodatek do deserów, lodów czy pralin. Dzięki wysokiej zawartości tłuszczu kakaowego miazga nadaje produktom gładką i aksamitną teksturę. Ponadto miazga kakaowa jest bogata w polifenole, które mają korzystny wpływ na zdrowie człowieka.

Zastosowania proszku kakaowego

Proszek kakaowy jest popularnym składnikiem wielu słodkich wypieków, takich jak ciasta, ciasteczka czy muffiny. Ze względu na swoją sypką konsystencję oraz łagodniejszy smak niż miazga kakaowa, proszek ten świetnie sprawdza się również jako dodatek do napojów, takich jak gorąca czekolada czy shake. Proszek kakaowy może być także wykorzystywany jako naturalny barwnik spożywczy.

Poznaj ofetę firmy Choco Trade

Firma Choco Trade oferuje szeroki asortyment półproduktów cukierniczych i piekarniczych, w tym miazgę kakaową oraz proszek kakaowy o zawartości tłuszczu 10–12%. W ofercie firmy znajdują się również inne produkty, takie jak tłuszcz kakaowy, błonnik kakaowy i jabłkowy, kuwertury, masy czekoladopodobne oraz worki jutowe. Choco Trade wysyła swoje produkty również za granicę, dzięki czemu dostępne są dla szerokiego grona odbiorców.