Dzika róża znana również jako szypszyna jest kwitnącym krzewem, który można spotkać w Europie, na północy Afryki oraz w zachodniej Azji. Cechuje się różowymi lub białymi płatkami. Jej niezwykłe owoce mają charakterystyczny, kulisty kształt i czerwony kolor. Już w starożytności ta ozdobna roślina była stosowana w ziołolecznictwie. Z jej owoców wytwarza się soki, nalewki oraz inne pyszne przetwory. Dodaje się ją również do mięsnych potraw i jako aromatyzujący składnik do octu. Oto spis wyrobów, które można stworzyć z tej rośliny. Zainspiruj się pysznymi przepisami. 

Przepis na nalewkę z dzikiej róży

Przygotowanie nalewki z dzikiej róży nie należy do zbytnio skomplikowanych zadań. Do jej wykonania wystarczą bowiem zakupione wcześniej mrożone owoce. Można je najłatwiej znaleźć w hurtowniach warzyw i owoców. Po ich zakupie lub zebraniu trzeba je koniecznie dokładnie umyć. Ponieważ owoce dzikiej róży mają twardą skórkę, należy je przekłuć szpilką bądź wykałaczką. 

Do sporządzenia koncentratu potrzeba 0,5 l wyborowej i 0,75 l spirytusu. W tym celu zalewa się owoce spirytusem. Do smaku dodaje się suszony rumianek oraz goździki i odstawia na 4-6 tygodni. Zaleca się co kilka dni wstrząsać słojem z nalewką. Po upływie kilku tygodni przecedza się różany trunek oraz uzupełnia mieszanką 0,5 l jasnego miodu, wytrawnej i ciepłej wody.

Sok z dzikiej róży

Do wytworzenia soku z dzikiej róży niezbędne będą jej owoce – co najmniej 2 kg, cukier – 20-55 dag oraz kwasek cytrynowy – 5 g. Po dokładnym umyciu części roślin powstałych z kwiatu trzeba je wsypać do garnka. Następnie zalewa się wszystko maksymalnie litrem wrzącej wody przypadającej na kilogram wyrobów. Potem podgrzewa się całość przez ok. 15 min. Nie powinna być jednak zagotowana. 

Po zmięknięciu owoców róży powstały sok odcedza się i wypełnia połową wrzącej wody z dodatkiem kwasku z cytryny. Później powtarza się podgrzewanie przez 10 min. Odlewa się otrzymany roztwór i miesza z poprzednio uzyskanym. Dosypuje cukru i rozlewa do przygotowanych słoików. Zaleca się pasteryzować przez kwadrans w temperaturze 90 °C.

Konfitura z dzikiej róży: pyszna receptura

Do różanej konfitury będzie potrzebny jedynie kilogram dojrzałych owoców oraz 6 szklanek cukru. Po oczyszczeniu ich i odcięciu szypułek trzeba przekroić je na pół. Następnie należy usunąć małą łyżeczką włoski i pestki. Tak oczyszczone połówki wkładamy się do miski i zalewamy chłodną wodą. Energicznie mieszamy, aby pozbyć się innych zanieczyszczeń. Na koniec spłukujemy i odsączamy całość.

Przygotowanie: wlać do garnka 250 ml wody. Dodać cukier. Gotować aż do zgęstnienia syropu. Uzupełnić resztą, ponownie zagotować i usunąć np. łyżką cedzakową powstałą pianę. Odstawić wszystko na ok. 12 godzin. Następnego dnia smażyć na wolnym ogniu przez 15 min. W celu równomiernego podsmażenia potrząsnąć garnkiem. Odstawić, a potem smażyć na małym ogniu przez maks. pół godziny. Owoce powinny być szkliste. Przełożyć wszystko do słoików i zakręcić. Ułożyć na ręczniku zakrętkami do dołu i przykryć. Po wystygnięciu trzeba przechowywać gotową konfiturę z dzikiej róży je w piwnicy.

Dzikie róże stosuje się również w kosmetyce. Olejki przygotowuje się z płatków rośliny oraz oliwy z oliwek bądź oleju z pestek migdałów czy winogron. Rozdzielone suszone płatki umieszczone w słoiku zalewa się w całości olejkiem. Odstawia się następnie w nasłonecznione miejsce na ok. 6 tygodni. Potem zlewa i odcedza np. przez sitko. Tak powstały olejek z rośliny można używać na paznokcie, włosy czy skórę. Jest szczególnie polecany na trądzik, przebarwienia oraz zmarszczki. 

Jeśli chcesz poznać więcej ciekawych przepisów na smaczne przetwory, to sprawdź, co można zrobić z owoców czeremchy