Sery topione to europejskiego pochodzenia przetwory mleczarskie, które cieszą się dużą popularnością w Polsce. Ten dojrzewający ser żółty z dodatkiem masła, mleka i topników wymaga skomplikowanych procesów produkcyjnych, a co za tym idzie – specjalnych maszyn. Co warto wiedzieć o jego o jego produkcji oraz historii? Dowiedz się w poniższym artykule.

Historia serka topionego

Zalążki historii serka topionego sięgają początku XX wieku, kiedy to w Szwajcarii opracowano ich przepis, by następnie otworzyć pierwszą ich fabrykę – we Francji  w 1911 roku. Dzisiejsze serki topione różnią się od swoich poprzedników tym, że są trwalsze i bardziej odporne na wysokie temperatury.

Proces produkcji serka topionego

Produkcja serka topionego dzieli się na następujące etapy:

  • Dobór składników – głównie serów żółtych wysokiej jakości
  • Mielenie serów żółtych w specjalnej maszynie
  • Podgrzewanie sera do gładkiej masy w sporych gabarytów kadziach, dodając do nich masło, mleko oraz topniki. Muszą one być dobrane harmonijnie w odpowiednich proporcjach wraz z właściwymi ilościami jonów wapnia, dobraniem jakości oraz stopnia dojrzałości serów oraz kwasowości całej masy serowej według wytycznych receptury, która dopasowana jest do poszczególnych maszyn.
  • Przepompowywanie gorącej masy serowej do maszyn napełniających opakowania
  • Taśmowe odprowadzanie gotowych i zapakowanych serków do komory chłodzącej.
  • Obróbka technologiczna serków topionych

Na tych wszystkich etapach produkcyjnych spotykamy się z tzw. obróbką technologiczną, która dzieli się na:

  • Obróbkę mechaniczną – w tym szybkość oraz długość trwania mieszania
  • Obróbkę termiczną  dotyczy długości trwania oraz temperatury topnienia
  • Działania chłodnicze – dotyczy szybkości oraz wydajności procesów chłodzenia.

Maszyny wykorzystywane do produkcji serka topionego

Do produkcji serka topionego wykorzystuje się najnowsze technologie, w tym oferowane przez renomowaną firmę Reynpol:

Linie produkcyjne sera topionego o dużej mocy przerobowej – umożliwiają one transportowanie, cięcie, rozdrabnianie oraz obróbkę mechaniczną do czterech ton artykułu spożywczego w ciągu nawet jednej godziny

Automaty procesowe KS FV175 – jest to specjalistyczny sprzęt umożliwiający bardzo szybkie przetapianie produktów w celu uzyskania idealnej, płynnej, gładkiej konsystencji, zapewniając dużą wydajność nawet przy zróżnicowanych kształtach i konsystencji wyjściowej serów. Dodatkowe owe automaty są bardzo energooszczędne, dzięki obecności dużej ilości czujników bezpieczeństwa, a także łatwych w obsłudze paneli sterowniczych.