W branży gastronomicznej każdego dnia zużywane są tysiące litrów oleju smażalniczego, popularnie nazywanego fryturą. Po kilku- lub kilkunastokrotnym smażeniu takie tłuszcze zupełnie nie nadają się już do ponownego użycia, a właściciele restauracji, smażalni i barów szybkiej obsługi zobowiązani są zlecić ich utylizację. W naszym artykule podpowiemy, co należy zrobić ze zużytymi olejami oraz na czym polega profesjonalna usługa ich odbioru.

Utylizacja frytury jest obowiązkiem każdego przedsiębiorcy, który prowadzi działalność gastronomiczną i wytwarza szkodliwe dla środowiska odpady w postaci płynnej. Takich cieczy nie wolno wylewać do kanalizacji ani do gruntu, ponieważ grozi to nie tylko karami finansowymi, ale zatruciem ekosystemu i problemami lokalnych oczyszczalni ścieków, które mają ogromne trudności z oczyszczeniem wód z cząstek zużytego oleju.

Utylizacja oleju a przepisy polskiego prawa

Przekazanie olejów posmażalniczych certyfikowanej firmie utylizacyjnej, takiej jak OIL ECO, jest obecnie standardową procedurą, jakiej powinni przestrzegać właściciele lokali gastronomicznych. Wynika to z przepisów polskiego prawa i Ustawy o odpadach z dnia 14 grudnia 2012. Jak wynika  z tego aktu, do odbioru takich odpadów upoważnione są wyłącznie firmy, które posiadają stosowane zezwolenia, wydawane przed starostę.

W momencie przekazania zgromadzonych odpadów firma utylizacyjna przejmuje za nie odpowiedzialność prawną. Podstawą do takich czynności jest Karta przekazania odpadów, której treść i wzór reguluje Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 14 lutego 2006 roku. Taki dokument sporządzany jest w dwóch egzemplarzach, dla każdej ze stron – i jest on niezbędny w razie kontroli lokalnej stacji sanitarno – epidemiologicznej.

Transport zużytej frytury

Przewóz odpadów płynnych, takich jak oleje posmażalnicze, jest zadaniem wyłącznie dla tych firm które dysponują flotą w postaci odpowiednio zabezpieczonych i oznakowanych pojazdów. Bezpieczny transport większych ilości zbiorników do zakładu utylizacji frytury to poważne przedsięwzięcie logistyczne, wymagające również doświadczonej kadry kierowców, posiadających stosowne uprawnienia.

Obecnie obowiązującym standardem jest, iż firmy zajmujące się odbiorem olejów posmażalniczych zapewniają własne, czyste pojemniki o zróżnicowanej wielkości, dopasowanej do potrzeb właścicieli lokali gastronomicznych. Takie zbiorniki są oznakowane i zabezpieczone przed wyciekami, a następnie trafiają do zakładów, gdzie są poddane procesom recyklingu.