Zanim wynaleziono antybiotyki, najlepszą metodą leczenia było zielarstwo. Nawet i dzisiaj wiele leków, syropów na kaszel, czy suplementów diety produkuje się w oparciu o zioła. Pomocne w różnych dolegliwościach są herbatki ziołowe. Nie zachęcamy do rezygnacji z nowoczesnej medycyny, bo przecież ziołami nie wyleczymy poważnych chorób, na które nasi przodkowie umierali. Warto jednak znać właściwości różnych roślin, aby trochę sobie pomóc.

Zioła poprawiają samopoczucie i są stosowane w przemyśle farmaceutycznym

Ziołolecznictwo ma bardzo długą tradycję, która przeważnie przekazywana była ustnie, dlatego brakuje badań naukowych jednoznacznie potwierdzających jej skuteczność. Wciąż jednak wiemy, że zastosowanie ziół i mieszanek ziołowych często naprawdę poprawia samopoczucie. Okazuje się, że za rośliny lecznicze uważa się nawet trzydzieści pięć tysięcy gatunków na całym świecie, z czego ponad dwa tysiące rośnie w Polsce. Oficjalnie około dwustu gatunków znajduje zastosowanie w fitoterapii, zaś około stu wykorzystywanych jest przez przemysł farmaceutyczny.

Warto wiedzieć, jak stosować zioła

Jeśli chcesz stosować zioła lecznicze, rób to ostrożnie. Substancje aktywne w nich zawarte nie są obojętne dla organizmu – dlatego właśnie pomagają, ale mogą też zaszkodzić. Najlepiej kupować sprawdzone preparaty ziołowe, o dobrze opisanych własnościach w sklepie Zdrowa Żywność Bio Eko Organic. Znajdziesz tu preparaty z pokrzywy wspomagające układ moczowy i trawienny, rumianku – poprawiające pracę jelit i stan skóry, czy gałki muszkatołowej na przeziębienie.

Zastosowanie ziół może też pomóc przy terapii poważniejszych schorzeń. Morwa biała, pokrzywa czy mniszek lekarski regulują poziom cukru we krwi, wspomagają zatem leczenie cukrzycy, niektóre rośliny ponoć wykazują działanie antyrakowe. W sytuacji zachorowania na tego rodzaju choroby warto jednak poradzić się lekarza, zanim wdroży się leczenie naturalne. I traktować je jako dodatkową, nie zaś podstawową terapię, którą powinny pozostać dobrze przebadane farmaceutyki.