Choć Gruzja to niewielki kraj, to jednak ma on do zaoferowania obcokrajowcom wiele nie tylko pod względem turystycznym, ale także kulinarnym. Czym charakteryzuje się tamtejsza kuchnia? Jakie smaki, przyprawy i potrawy tam znajdziemy? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule.

Niezwykła aromatyczność

Kuchnia gruzińska stawia przede wszystkim na świeże i aromatyczne zioła w postaci dużej ilości kolendry, kminku, ostrej i słodkiej papryki, estragonu, rozmarynu, liści laurowych, bazylii, mięty, tymianku, cynamonu, szafranu oraz cząbru. Te przyprawy są dodawane do niemal wszystkich dań – nie wyłączając kanapek.

Orzechy

To kolejna, bardzo charakterystyczna cecha kuchni gruzińskiej, w której często przemycane są różnorodne orzechy – w tym laskowe, włoskie oraz migdały, które stanowią zarówno pyszny dodatek jak i istotę zdrowego i oryginalnego deseru wraz z dodatkiem gęstego i słodkiego sosu.

Duża ilość warzyw i świeżej zieleniny

Kuchnia gruzińska jest nie tylko smaczna, ale i zdrowa, bowiem warzywa i świeża zielenina to częsty gość na gruzińskim stole, gdzie nie brakuje dań z dużą ilością ogórków, pomidorów, bakłażanów, papryki, rzodkiewki czy kabaczków podawanych w rozmaitej formie, a także z dodatkiem czosnku, szczypiorku, pietruszki czy koperku.

Zdrowe, naturalne desery

Tak, jak już wspomnieliśmy o tym, kuchnia gruzińska słynie ze zdrowych, naturalnych deserów, w których znajdziemy nie tylko orzechy, ale także pyszne owoce takie jak winogrona, brzoskwinie, granaty, morele, grusze czy jabłka.

Typowe gruzińskie dania

Nie sposób także nie wspomnieć o typowych gruzińskich potrawach, a są to:

  • Chinkali – są to popularne, typowo gruzińskie pierogi o charakterystycznym kształcie przypominającym czosnek, a wypełnione są mięsnym farszem oraz bulionem rosołowym. Uwaga, chinkali zjada się be zużycia sztućców, bowiem istnieje tradycyjna technika zjadania tych pierożków, a polega ona na odgryzaniu ogonków, wypijaniu wpierw bulionu, a następnie jedzeniu reszty.
  • Chaczapuri – jest to smażony placek faszerowany serem przypominającym bryndzę
  • Lobio – to pikantna zupa przygotowywana na bazie czarnej fasoli
  • Adżapsandał – to ostry gulasz, którego główne składniki to bakłażan, pomidory, papryka, cebula oraz marchew.

Gdzie możemy spróbować kuchni gruzińskiej?

Jeśli chcą Państwo spróbować gruzińskich specjałów, to zachęcamy do odwiedzenia kaukaskiej restauracji Golden Apricot w Warszawie, w której ofercie znajdziecie Państwo tradycyjne dania kuchni gruzińskiej oraz ormiańskiej, przygotowywane ze świeżych produktów przez doświadczonych kucharzy pochodzących z tych właśnie regionów.